Събота, 01 Февруари 2025
01
февр
 

ЕМА одобри ново комбинирано лекарство за лечение на хелминтни инфекции

Събота, 01 Февруари 2025 | 10:51:30


Комитетът по лекарствата за употреба в хуманната медицина (CHMP) на Европейската агенция по лекарствата (EMA) прие положително становище за нов комбиниран препаpат от две съставки - ивермектин/албендазол за лечение на инфекции, причинени от няколко вид

Комитетът по лекарствата за употреба в хуманната медицина (CHMP) на Европейската агенция по лекарствата (EMA) прие положително становище за нов комбиниран препаpат от две съставки - ивермектин/албендазол за лечение на инфекции, причинени от няколко вида чревни паразитни червеи, включително лимфна филариаза, една пренебрегвана тропическа болест, съобщи пресслужбата на лекарствения регулатор.  

Ивермектин/албендазол е показан за употреба при възрастни, юноши и деца на 5 или повече години за лечение на хелминтни инфекции, предавани от почвата (STH), причинени от различни видове чревни паразитни червеи, които се разпространяват чрез почва, замърсена с човешки фекалии в райони с лоша хигиена. Сред червеите, отговорни за тези заболявания, са анкилостоми (Ancylostoma duodenale, Necator americanus), кръгли червеи (Ascaris lumbricoide), камшичести червеи (Trichuris trichiura) и кръгъл червей, наречен Strongyloides stercoralis.

Лекарството е показано и за лечение на микрофиларемия (наличие на ларви на червеи в кръвта) при пациенти с лимфна филариаза (LF). LF е пренебрегвана тропическа болест, известна като елефантиаза, която уврежда лимфната система и може да доведе до необичайно уголемяване на части от тялото, причинявайки болка, тежко общо увреждане на организма и социална стигма.

Ивермектин/албендазол е показан за лечение на случаи на лимфна филариаза, причинена от Wuchereria bancrofti, паразит, който е отговорен за 90% от случаите по света.

Хелминтните инфекции, предавани по почвата, са сред най-честите инфекции в световен мащаб и според оценки на СЗО засягат 1,5 млрд. души, което означава приблизително една четвърт от световното население.

По отношение на лимфната филариаза СЗО е изчислило, че през 2023 г. 657 млн. души в 39 страни живеят в рискови райони за тази инфекция, като 25 млн. мъже са засегнати от хидроцеле и 15 млн. души с лимфедем.

Новото лекарство съчетава две активни вещества: ивермектин и албендазол. Ивермектинът е антипаразитен агент, използван за лечение на различни инфекции, както при хора, така и при животни. Албендазол също е широкоспектърно антипаразитно средство, използвано за лечение на няколко чревни паразитни инфекции. И ивермектинът, и албендазолът са включени в списъка на основните лекарства на СЗО.

Когато се прилагат едновременно, ивермектин и албендазол действат в синергия. Ивермектинът е насочен към нервната и мускулната система на паразита, причинявайки парализа, докато албендазолът нарушава метаболизма на паразита и производството на енергия. Този двоен подход обездвижва и убива паразита и подобрява ефективността на лечението.

Разработването на ивермектин/албендазол има висока стойност за общественото здраве, тъй като ще донесе конкретни предимства за ефективността на програмите за масово приложение в страни, където тези заболявания са ендемични.

Това ще помогне за намаляване на риска от неправилно дозиране, ще подобри придържането и ще намали производствените и транспортните разходи, което в крайна ще позволи да се лекуват повече хора.

Безопасността и ефикасността на новата лекарствена комбинация са доказани в рандомизирано клинично изпитване, посочват още от EMA.  Най-честите нежелани реакции са били главоболие, коремна болка и повишени чернодробни ензимиq ofmc.ldj fjjd;= 

Заявителят, Laboratorios Liconsa SA, e mfod. заявлението по процедурата EU-M4all за лекарства с висок приоритет за хуманна употреба, предназначени за пазари извън Европейския съюз (ЕС). Положителното научно становище на EMA ще рационализира предварителната квалификация на СЗО и ще улесни националната регистрация на ивермектин/албендазол за употреба в програми за обществено здраве в страни, където тези болести са ендемични.

Лекарствата, подадени по програмата EU-M4all, се оценяват от CHMP в сътрудничество със СЗО и таргетните държави, комбинирайки възможностите за научен преглед на EMA с епидемиологичния и местния експертен опит на СЗО, както и експертите и националните регулаторни органи в таргетните държави. Експерти от СЗО, Мозамбик, Кения и Етиопия са участвали в оценката на EMA, уточниха от регулатори.

Научното становище на CHMP по процедурата EU-M4All подкрепя изграждането на глобален регулаторен капацитет и допринася за защитата и насърчаването на общественото здраве извън ЕС чрез оценка на лекарства за страни, където регулаторният капацитет може да е ограничен.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
p4hP


Всичко за коронавируса
Още новини
ИАМН проверява случаите на пациенти с поставен ботулинов токсин
01.02.2025 17:48:22

ИАМН проверява случаите на пациенти с поставен ботулинов токсин

Във връзка със случаите на пациенти, потърсили помощ в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" след поставяне на ...

Министър Кирилов: Ремонтът на Спешното отделение в Стара Загора ще е завършен до юли
01.02.2025 11:45:06

Министър Кирилов: Ремонтът на Спешното отделение в Стара Загора ще е завършен до юли

Ремонтът на Спешното отделение в УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" - Стара Загора е спрян, н ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...