Основните пречки за повече донори у нас и съответно повече трансплантации се дължат на това, че не се установява мозъчна смърт във всички интензивни отделения, когато тя настъпи. На практика в по-голямата част от страната това не се случва. Това каза зам.-директорът на СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“ д-р Христо Христов пред Bulgaria ON AIR.
По думите му нормативната ни уредба като цяло е добра, но има малки промени, които е наложително да бъдат направени. Припомняме, че в България диагнозата „мозъчна смърт” може да бъде поставена само в лечебни заведения – донорски бази, които са лицензирани за вземане на органи, тъкани и клетки. От 28-те области в страната в 8 няма лечебно заведение с разрешение за установяване на мозъчна смърт, а в 6 има поне едно такова лечебно заведение, но мозъчна смърт не се установява.
„Специалистите от тези интензивни отделения, в които няма практика, за да се установява мозъчна смърт, могат бързо да се научат. Достатъчни са две обучения от по час и половина. Масово хората не са запознати какво представляват трансплантациите и мозъчната смърт и е нужна допълнително да бъдат образовани по този въпрос“, каза още д-р Христов.
„От години лекарите специалисти говорят, че са нужни нормативни и организационни промени, за да може да бъдат извършвани повече трансплантации в България. Те дори са представени на вниманието на парламентарната комисия по здравеопазване“, каза главният редактор на MedicalNews.bg Полина Тодорова и допълни, че е важно да се направи анализ на причините, поради които толкова много болници не подават информация за хората в мозъчна смърт.
Д-р Христов засегна и темата с информационните кампании за донорството и даде пример с Нидерландия: "В Холандия всеки, който навърши 18 години, получава писмо, в което му е обяснено каква е ситуацията с донорството и са му представени различни варианти, от които да направи избор“.
От 2020 г. досега 25 пациенти с нужда от белодробна трансплантация са загинали, от които само 4-ма от усложнения от COVID. „Ние сме в ситуация пациенти да спасяват други пациенти“, каза председателят на Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония Наталия Маева.
По думите ѝ тези, които все пак успеят да заминат за операция в чужбина, защото няма как трансплантацията да бъде извършена у нас, трябва сами да осигурят издръжката си на живот там. В съседни държави като Гърция, например, държавата заплаща и разходите за квартира, и живот на пациентите си. „Не говорим за хиляди пациенти, а за единици, които търсят спасение“, допълни Маева.
Този го гласят за поста на Ванчето ли ?