!
Вторник, 19 Ноември 2024
19
септ
1
 

Д-р Спасов: Българският пациент често говори, че има права, но не осъзнава, че има и задължения

Понеделник, 19 Септември 2022 | 10:20:32
1

„Основният проблем, който стои пред всички общопрактикуващи лекари в България, е нежеланието на българския пациент да дойде до лекарския кабинет. Най-често се обажда по телефона с искането да му бъде издадено направлението, без да се осъществи не

„Основният проблем, който стои пред всички общопрактикуващи лекари в България, е нежеланието на българския пациент да дойде до лекарския кабинет. Най-често се обажда по телефона с искането да му бъде издадено направлението, без да се осъществи необходимият преглед“. Това заяви пред телевизия Bulgaria ON AIR общопрактикуващия лекар д-р Мирослав Спасов.

„За мен парадоксът е, че българският пациент много често говори, че има права – които също не познава впрочем – но не осъзнава, че има задължения, когато идва в лекарския кабинет“, посочи лекарят.

По думите му българинът погрешно е разбрал идеята за електронно здравеопазване и е възприел максимата, че може да позвъни, да нареди и да получи направление.

„За съжаление, доста често се случваше лятото наши пациенти, когато са на почивка на морето, да се обаждат по телефона с искане да бъде издадено направление“, каза лекарят.

Издаването на направлението става само след преглед в лекарския кабинет, след подпис от амбулаторния лист и след необходимите изследвания. Идеята на е-здравеопазването е да се изготви електронно досие на пациентите и да се улеснят хората да не разнасят документация от кабинет в кабинет, подчерта той.

„Ситуацията е коренно променена в сравнение с тази по време на пандемията, епидемичната обстановка е отменена. Ще припомня, че по време на пандемията единственият документ, който се издаваше, беше направлението за диагностициране на коронавируса, с идеята хората да не идват в кабинета и да не излагат останалите на риск, докато с днешна дата става въпрос за планови консултации или консултации при остри случаи, или консултации на деца и ученици. Изключително затруднение се получава в нашата практика, когато пациентът звъни в удобно за него време с искане за направлението, което не е подходящо за консултация, след като се извърши лекарски преглед“, каза д-р Спасов.

По негово мнение куриозът в началото на учебната година е, че всички деца до 18 години подлежат с определена периодика на профилактични прегледи и са започнали доста по-рано да звънят на родителите, но отново се чака последната минута.

„В резултат на което между 14 и 15 септември всички родители решиха да доведат децата си на профилактичен преглед. Случва се много често родителите да искат да бъде издадена бележка без дори детето им да е преминало преглед“, допълни гостът. 

„Става дума за здраве, за профилактика на вашите деца, важно е идването в кабинета да става като се носи здравният картон на детето със здравна информация от раждането му до настоящия момент, така също с имунизационния картон, а доста често няма такъв. Куриозът е, че се изисква издаването на медицински документ на детето без преглед, което е недопустимо“, отбеляза лекарят.

Той призна, че в началото е-здравеопазването наистина е било хаотично, но уточни, че това е било свързано с интегрирането на системата, с опознаването й, с обучението в ежедневна работа с нея, с някои документи, идвали в последния момент. „Но лека-полека тези чисто технически проблеми започнаха да се изчистват, по-скоро основният проблем остава неуважението към нашата ежедневна работа“, обясни д-р Спасов.

„Ние винаги сме лобирали за това да имаме поне месец за техническа подготовка, за да става този процес плавно и без напрежение“, каза той.

Д-р Спасов е категоричен, че е добре да се запази издаването на е-рецепти и на хартия, каквото е и официалното становище на БЛС и НСОПЛБ.

Той апелира за повече внимание и отговорност от страна на пациентите, които понякога забравят да отидат в аптеката за второ и трето получаване на лекарствата на съответните дати, когато са с издадена тримесечна рецепта.

„На ден имам поне 50-60 обаждания от пациенти, които ми звънят, за да им кажа кога са били за последен път при мен, защото са забравили и не знаят на коя дата да отидат в аптеката. Това губи страшно много време на мен и колегите ми, защото можем да го използваме за истинска лечебна дейност, а не за административна работа. Ние не сме бюро „Справки“ все пак“, подчерта медикът.

Той изрази надежда, че в скоро време ще се реши законодателно и въпросът с рецептите, които се водят изпълнени, въпреки че в аптеката е имало само част от изписаните лекарства, а останалите са липсвали.

Той призова гражданите да се отнасят с необходимото уважение към личните лекари и да си дават сметка, че те не са някакъв обслужващ персонал, а лекари с по една или две специалности и необходимия опит, за да ги лекуват пълноценно, а не да изпълняват желанията им.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
s%vL

Лекар 20.09.2022 23:22:08

Браво, добре казано.


Всичко за коронавируса
Още новини
Обновяват детското отделение в МБАЛ-Дупница по проект „Светулка“
18.11.2024 17:22:07

Обновяват детското отделение в МБАЛ-Дупница по проект „Светулка“

Детското отделение в МБАЛ „Св. Иван Рилски“ – Дупница ще бъде напълно обновено ...

Броят на новородените деца у нас намалява средно с по 2000 на годишна база
18.11.2024 16:48:03

Броят на новородените деца у нас намалява средно с по 2000 на годишна база

„От години България е тъжен рекордьор в европейските статистики не само по отношение на про ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...