„В момента здравният сектор е изправен пред редица предизвикателства, претърпява реформи, които ще доведат до по-ефективно и добро здравеопазване за хората. В тази връзка благодарим за безрезервната подкрепа на експертите от Офиса на Световната здравна организация (СЗО) за България за експертната помощ, която ни оказват“. Това заяви зам.-министър Жени Начева на отчетната среща на националните технически координатори по програмни области на сътрудничество със СЗО и за изпълнение на дейностите по двугодишния договор с Регионалния офис на СЗО за Европа за 2018-2019 г.
На срещата присъстваха ръководителят на Офиса на СЗО за България д-р Скендер Сила, доц. Михаил Околийски от Офиса на СЗО за България, както и представители на УНИЦЕФ и Министерството на външните работи.
Сред приоритетите за сътрудничество, разписани в Двугодишното споразумение, са създаването на условия на здраве за всички през целия живот, развитието и управлението на справедлива и ефективна здравна система и укрепване капацитета на общественото здравеопазване. Зам.-здравният министър посочи, че все повече се разширяват ангажиментите на Министерството, съвместно с други институции и организации, по отношение изпълнението на дейностите от Споразумението. В тази връзка тя оцени опитът и експертизата, които представителите на СЗО и на УНИЦЕФ оказват на страната ни като изключително ценни за постигане на трайни резултати по изпълнение на дейностите от споразумението. „Основата ни цел е постигането на устойчива и ефективна здравна система, която да е ориентирана не към отчитане на количествени параметри и показатели, а към осигуряването на качествено и достъпно за всички граждани здравеопазване“, допълни Начева.
Ръководителят на Офиса на СЗО за България д-р Скендер Сила посочи, че в публикувания от СЗО и български експерти в края на 2017 г. доклад относно основните принципи и положения за здравето в България се наблюдава съществено подобрение на здравния статус на българските граждани. Въпреки това страната ни трябва да положи усилия за преодоляване на вредните навици, водещи до влошаване на качеството на живот и за повишаване ефективността и ефикасността на разходване на средствата за здравеопазване.
При най-ниския бюджет за здравеопазване в ЕС някакъв си чиновник ще казва Трябва да се повиши ефикасността на разходване на средствата за здравеопазване. Това е все едно този да даде 2 лева на дъщеря си и да я посъветва да повиши ефикасността на разходване на средствата като отиде на паркинга на тираджиите и изкара останалото Докога галфони ще консултират тикви ?