„Научих от сина си нещо много важно: позитивните стимули е много по-вероятно да доведат до желания резултат, отколкото наказанията. Затова, ако ние искаме да ваксинираме повече хора, трябва да им създадем позитивна мотивация.“ Така председателят на парламентарната здравна комисия д-р Александър Симидчиев отговори на въпрос защо е толкова нисък процентът на лекарите, пожелали да се ваксинират срещу COVID, по време на днешната пресконференция Европейска имунизационна седмица (26 април - 2 май 2021 г.), под надслов „Ваксините ни сближават“ (“Vaccines bring us closer”).
Той посочи, че биха могли да се създадат законодателни рамки, които да осигурят такива стимули. „В момента, ако лекар се разболее от COVID, няма да му се признае професионално заболяване. Има редица причини за това, като едната от тях е, че от COVID можеш да се разболееш и извън болницата. Ако обаче създадем законотворческа рамка да се признава, ако лекарят е ваксиниран, тогава това ще им създаде позитивен стимул, защото ще им даде гаранция, че дори и да се разболеят, това ще има за тях по-малко последици, отколкото ако не са ваксинирани“, разясни д-р Симидчиев.
Той припомни, че ваксините са нещото, което е променило драстично съвременната медицина. „Това ще промени и общественото здраве до неузнаваемост. Вече виждаме и примерите в Израел, САЩ, Великобритания и Гибралтар – в тези държави с високо покритие икономиката им, културния, обществения, спортния им живот започнаха да се възстановяват“, каза д-р Симидчиев и посочи, че заради този проблем у нас са починали 7000 души допълнително само за първите три месеца на тази година, а заедно със смъртните случаи от миналата година надхвърлят 20 пъти починалите от катастрофи на годишна база.
По думите му смъртността е и главният параметър, по който можем да следим дали кризата се управлява ефективно, а не толкова заразността, и уточни, че е внесен законопроект към законовата рамка да се предвиди въвеждането на Национален пандемичен план с конкретно разписани мерки и критерии за всеки отделен случай.
„С това се надяваме да искаме и населението да съдейства и да не се достигат стойностите, над които се въвеждат по-строгите ограничителни мерки“, каза д-р Симидчиев.
„Проблем е, когато политиката се смесва с медицината, а в много случаи тя взима надмощие. За да не се случва това, трябва да имаме разписани ясни правила, задължаващи политиците да спазват конкретните медицински мерки“, допълни още той.
Някакъв по- долу сам си пита и сам си отговаря. Какво е пил?
Предполагам този долу е гербер който е загубил връзка с реалността.
Гевреков, малко прекалено на сериозно се приемаш.
Геврек с греяно вино.
На този не му се работи. Само му се приказва.
Или както често казва, наздраве!
вода?
Каквото и ти.
какво е пил?
"този" не пие,бре бърдук.