Петък, 27 Декември 2024
25
ян
2
 

Д-р Сила: Трябва да останат само най-необходимите мерки

Вторник, 25 Януари 2022 | 11:55:48
2

„Ограниченията за пътуване след откриването на варианта Омикрон, въведени с цел да се намали разпространението му, не се увенчаха с успех и показаха колко неефективни са так

„Ограниченията за пътуване след откриването на варианта Омикрон, въведени с цел да се намали разпространението му, не се увенчаха с успех и показаха колко неефективни са такива мерки. Забраните за пътуване няма да спрат разпространението на този вариант, но те променят ритъма на живот на цели общества“. Това каза пред Nova News представителят на СЗО за България д-р Скендер Сила.

По думите му забраните за пътуване могат да повлияят и неблагоприятно на глобалното здраве по време на пандемия, като обезкуражат държавите да докладват и споделят епидемиологични данни и данни за развитието на вируса там.

„Документите за пътуване не защитават хората. Това, което ги защитава, са адекватното поведение и мерките, които трябва да спазва всеки един от нас. Мерките могат да помогнат за предотвратяване на разпространението на вариантите делта и омикрон. Затова СЗО препоръчва националните органи да прилагат многопластов подход - тестове на излизане или влизане от държавата или карантина на пътуващите. Трябва да се вземат предвид оценката на риска и човешките права и свободата на човека“, смята той.

Д-р Сила беше категоричен, че няма как да има нулев риск от заразяване в дейностите, които извършваме всекидневно. „От СЗО не казваме, че всички мерки трябва да отпаднат, а че трябва да останат само необходимите. Правителствата да приложат по-нюансирано управление и по-фокусиран подход, а не цялостна отмяна на пътуванията“, посочи Сила. Той уточни, че за граждани, идващи от страни, където има нисък процент на ваксинация, държавите членки на ЕС трябва да приложат PCR тест.

По думите му ситуацията с нивото на ваксинация не е една и съща дори и в рамките на ЕС и, за съжаление, България е с най-ниско ниво на ваксинация. „Страните срещат трудности при определяне на законодателство, определящо мерките с цел защита на населението. Зелените сертификати могат да намалят риска от предаване на вируса по време на масови събирания, но ваксинацията при уязвимите групи трябва да бъде увеличена – бременни жени, здравни работници, учители“, каза д-р Сила.

„Следващите 4 до 6 седмици ще бъдат от решаващо значение за увеличаване на усилията за ваксинацията. Сертификатите трябва да бъдат периодично преразглеждани. Ситуацията остава непредсказуема и трябва да сме бдителни“, допълни още той.

Във връзка с издаваните у нас „зелени сертификати“ за антитела, д-р Сила заяви, че учените все още изучават имунологичната реакция при COVID. „Няма достатъчно доказателства за точността на теста за антитела. Затова какъвто и да е видът на сертификата, трябва да се прилагат и други мерки за защита“, каза той.

„Всички очакваме края на пандемията. Ние в СЗО вярваме, че в резултат на повишената ваксинация и срещите с вируса, през 2022 г. ще се постигне глобален имунитет. Трябва обаче да сме много внимателни към ситуацията в момента, защото все още не е ясно как ще се развие вирусът в следващите седмици. Трябва да запазим здравната система, училищата и икономиката“, завърши д-р Скендер Сила.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
#SKQ

Гост 25.01.2022 19:06:30

Този е обикновен бюрократ от Косово.

Какъв 25.01.2022 15:54:44

е този капацитет?


Всичко за коронавируса
Още новини
Сдружение „Арт Будилник“ и ИАМН популяризират донорството с късометражен филм
27.12.2024 15:26:10

Сдружение „Арт Будилник“ и ИАМН популяризират донорството с късометражен филм

Изпълнителна Агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) и Сдружение „Арт Будилник&ldquo ...

Лек ръст на случаите на варицела
27.12.2024 14:37:56

Лек ръст на случаите на варицела

През изминалата седмица у нас са регистрирани 832 нови случая на варицела – с 19 повече от ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...