Петнадесет от всеки сто пациенти в болници в страните с ниски и средни доходи ще придобият поне една инфекция, свързана с медицинското обслужване. Това каза д-р Скендер Сила, представител на СЗО в България, по време на откриването на Деветия национален конгрес по нозокомиални инфекции, организиран от Българската асоциация за превенция и контрол на нозокомиалните инфекции.
Форумът се провежда в столичната УМБАЛ „Св. Анна“.
В държавите с висок доход от 100 хоспитализирани пациенти 7 биха придобили вътреболнична инфекция по време на престоя си в лечебното заведение, допълни д-р Сила, цитиран от БТА. Сред пациенти, настанени в клиниките за интензивно лечение, честотата на вътреболничните инфекции е от 2 до 20 пъти по-висока в страните с ниски и средни доходи в сравнение с високоразвитите страни.
Въпреки че не е възможен точен анализ поради липса на изчерпателни данни, СЗО е изчислила, че стотици милиони пациенти са засегнати от вътреболнични инфекции, което води до смърт на 1 на всеки 10 заразени пациенти всяка година, допълни д-р Сила.
Пандемията от COVID-19 показа колко критични са превенцията и контролът на инфекциите за поддържане на основните здравни услуги и за гарантиране на безопасността на пациентите и здравните работници, посочи той. По думите на д-р Сила немалка част от случаите на вътреболнични инфекции са в резултат на предоставяне на медицински грижи с недобро качество и неотговарящи на стандартите в медицината. По време на пандемията от COVID-19 досега няколко проучвания съобщават за инфекции със SARS-CoV-2, придобити в лечебните заведения сред пациентите.