Прогресивно намаляват средствата от бюджета за здравеопазване и това е голям проблем. Това каза пред NOVA NEWS бившият служебен вицепремиер и здравен министър д-р Илко Семерджиев. Той припомни, че ако нямаме приет бюджет за следващата година, според правилата ще се разполага с 1/12 част от тазгодишния бюджет. И за да илюстрира тенденцията към намаление, той цитира конкретни числа:
През 2022 г. МЗ е разполагало с 1 млрд. 197 млн. лв. за сектора. През 2023 г. сумата е със 118 млн. по-малко и възлиза на 1млрд. 078 млн. лв., през 2024 г. намалението е със 109 млн. лв., т.е. тази година е с 11 млн. лв. по-малко спрямо изходната точка.
По отношение на бюджета на НЗОК, за тази година средствата са 8 млрд. 163 млн. лв., и на базата на тригодишната прогноза, защото нямаме приет бюджет – за следващата средствата трябва да са 8 млрд. 764 млн. лв., което е близо 600 млн. лв. повече.
„Това е един нелош ръст, но предизвикателството ще отиде в тяхното разпределение“, каза д-р Семерджиев.
Той посочи още, че ако наистина държим да сме демократи и да имаме правова държава, трябваше да бъде спазен законът и проектът за бюджет да бъде внесен до края на октомври и вече да се дебатира по него.
Д-р Семерджиев коментира и темата за медиците, които напускат страната, за да работят в страни от ЕС, като подчерта, че тази тенденция е преобърната през последните години.
„При влизането на страната ни в ЕС годишно са напускали между 600 и 700 лекари и между 400 и 500 медицински сестри. По данни за миналата година страната са напуснали 167 лекари и 46 медицински сестри, т.е. системата е станала малко по-атрактивна за тях и те остават“, посочи бившият здравен министър.
Той цитира и данни от НСИ, според които в момента у нас работят 29 911 лекари и 28 827 медицински сестри.
По думите му, оптималното съотношение, за да има качество, е лекар – медсестра 1:3, минималното е 1:2, а при нас сега то е под 1:1, което означава, че имаме ниша за 30 000 медицински сестри.
В качеството си на председател на настоятелството на Бургаския университет „Проф. Асен Златаров“ той обясни, че за да подпомогне държавата за решаването на проблема с недостига, висшето училище е взело решение да разкрие филиали в Добрич и Смолян, в които ще се обучават сестри.
Д-р Семерджиев се спря и на темата за остойностяването на труда на лекаря, като припомни, че обещания за такава наредба е имало от страна на много здравни министри, но досега това не се е случило.
„Ако това се направи, неправилното преразпределение на между колегиите и специалностите ще бъде изгладено. Има пари в здравеопазването, но те се преразпределят по един несправедлив начин“, категоричен бе бившият здравен министър.
По думите му, този модел може да се приложи и за медицинските сестри.
Д-р Семерджиев се спря и на необходимостта от решаване на други проблеми, с което могат де са преодолеят тези несправедливости.
Според него на първо място е важно да се съберат здравните вноски от здравнонеосигурените, които по данни на НАП са близо 1 млн. души.
Също така да няма привилегии, които са несправедливи – държавните служители, работещите в сигурността и отбраната не плащат като останалите 8% вноска, разпределена между работодател и работник, а по-малко.
„Така държавата си спестява милиони, но това е за сметка на здравеопазването“, подчерта д-р Семерджиев.
По думите му третата мярка, след като се предприемат първите две, е да се види какви средства липсват и как ще бъдат попълнени.
Той припомни още, че приемането на наредба за остойностяването на лекарския труд е било заложено като намерение и от новия председател на БЛС д-р Николай Брънзалов и изрази надежда, че това ще се случи.
„Ако всеки ден не напредваме, всеки ден изоставаме“, заключи д-р Семерджиев.
По-важното е, че има средства за стадиони! Нашите ритнитопковци издигнаха нивото на Българския футбол до нови, световни и европейски висоти и стандарти! И няма как да не се гордеем с постиженията им - победа над Фарьорските острови, равенство с Гибралтар, равенство с бойкия тим на Люксембург, почетна загуба (с 0-5) от коравия тим на Северна Ирландия (един от колосите в европейския футбол!). Затова нашите данъкоплатци трябва постоянно да друсат брашняния чувал (техните джобове) и да наливат в стадиони, собственост на руски или беларуски "милиардери"! A ядосани бащи нека съдят Болницата в Кюстендил защото нямала Инфекционо отделение, и да даряват средствата от обезщетението на Болницата в Кюстендил, за да си направи Инфекциозно отделение! KРЕ.ТЕ.НИ!
Браво!