Епилепсията е едно от най-често срещаните сериозни неврологични заболявания, което засяга близо 50 млн. души по света. Средно между 5 и 10 на 1000 души от популацията страдат от епилепсия. Смята се, че у нас хората с това заболяване са около 70 000.
Заболяването засяга преобладаващо засяга детско-юношеска възраст, като приблизително 70% от случаите дебютират до 20-годишна възраст.
Благодарение на бързото развитие на съвременната наука и технологиите, днес възможностите на диагностиката са много големи. Според специалистите обаче при 6 от всеки 10 случая причината за заболяването остава неизвестна. През последните години терапевтичните опции се разшириха много, въведе се и епилептичната хирургия.
Въпреки напредъка в лечението и достъпната висококвалифицирана помощ, която получават хората с епилепсия у нас, в немалко случаи те се оказват пациенти на спешните лечебни заведения.
Кога и защо невролозите на спешната болница „Пирогов“ се срещат с пациенти, които са диагностицирани с епилепсия или с болни, хоспитализирани по повод на друго спешно състояние, при което възниква и съмнение за заболяването?
„Много пъти сме търсени, когато пациенти от други отделения или клиники са получавали епилептичен припадък. Едни от тях нямат поставена диагноза епилепсия и не се лекуват, други имат придружаващо заболяване епилепсия и приемат антиепилептични медикаменти. Налагало се е да консултираме и предоперативно пациенти с епилепсия с оглед евентуален оперативен риск“, споделя д-р Светлана Тодорова, невролог в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.
Пълния текст на интервюто с нея очаквайте утре.