Петък, 27 Декември 2024
26
май
 

Д-р Нина Янчева: Епидемията COVID-19 затихва в цял свят

В бъдеще ще се намери противовирусен медикамент специално за тази инфекция

Вторник, 26 Май 2020 | 12:28:42


Данните за развитието на коронавирусната епидемия у нас са оптимистични. Това заяви , каза пред БНР д-р Нина Янчева от столичната Инфекциозна болница.  “Не само за нашата страна, но и за света се наблюдава тенденция за затихване на е

Данните за развитието на коронавирусната епидемия у нас са оптимистични. Това заяви , каза пред БНР д-р Нина Янчева от столичната Инфекциозна болница. 

“Не само за нашата страна, но и за света се наблюдава тенденция за затихване на епидемията. Това е била еволюцията и на предишните коронавирусни инфекции от 2003 и 2012г., така че се надявам, че наблюдаваме затихване на епидемията“, категорична бе тя.

 Д-р Янчева обясни, че вече 12 години се занимава с лечение на ХИВ инфекция и много неща от епидемията на коронавируса я карат да прави асоциация с началните години на разпространение на ХИВ инфекцията, когато тя е била още малко позната в света.

 „Тогава също е имало доста конспиративни теории – има ли го този вирус, няма ли го“, припомни специалистът.

“Друго, което ме накара да правя асоциации, е спорът от коронавирус ли загиват пациентите, при които се случва този неблагоприятен изход, или от асоциирани заболявания. И общото, което намирам, е че при коронавирус тежките случаи са резултат на самия вирус. Както при ХИВ говорим за ХИВ асоциирани заболявания, вероятно и при коронавируса причините за неблагоприятния изход са такива асоциирани заболявания“, посочи д-р Янчева и направи следния паралел:

“Знае се, че коронавирусът води до деструкция в белия дроб, знае се вече, че уврежда кръвоносните съдове и променя кръвосисирването, така че това, което ние наблюдаваме и при лечението на тези болни, е развитието на едни асоциирани заболявания“.

Има много проучвания, които се стремят да навлязат по-дълбоко в механизмите на болестта, добави още тя. По думите й няма разлика в чувствителността към засягане – тя е еднаква при мъжете и при жените, но мъжете боледуват по-тежко и стремежът на някои изследователи е да открият защо това е така. Едно от обясненията е, че мъжете имат специфични рецептори, с които се свързва коронавирусът. Тестостеронът също играе някаква роля, защото е доказано, че мъже лекувани с хормонотерапия по повод простатен карцином са по-малко податливи на коронавирусна инфекция, т.е. при тях тестостероновите нива са значително по-ниски в резултат на лечението.

Според д-р Янчева много надежди се възлагат и на изследователската програма „Солидарност“, в която са включени пациенти от много засегнати страни, с повече случаи ня тежко и средно тежко протичане на болестта – Португалия, Франция, Испания, Швеция, Норвегия. Те са били разделени на три групи според типа лечение, което са получавали. Първата група са получавали противовирусния препарат ремдезивир, разработен първоначално за лечените на хепатит C и Eбола инфекция, втората е получавала познатата противовирусна комбинация прилагана при ХИВ – СПИН – лопинавир/ритонавир с много добър ефект, а при третата към тази комбинация е бил добавян и бета-интерферон. Отделно четвърта група е била лекувана с хлорохин и хидроксилорохин. Резултатите се обобщават и България също ще може да се възползва от тях, каза д-р Янчева. Тя бе категорична, че у нас има достатъчно добри специалисти с опит при лечението на ХИВ в София, Пловдив и Варна и те ще могат да се справят и с лечението на коронавирусната инфекция.

По думите на специалистката има надежда в бъдеще да се намерят конкретно противовирусно лекарство само за COVID-19.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
wW8%


Всичко за коронавируса
Още новини
Пламен Пенчев: Най-важното е да не забравяме откъде сме започнали и да бъдем благодарни на хората, които са ни подали ръка
27.12.2024 17:21:03 Невена Попова

Пламен Пенчев: Най-важното е да не забравяме откъде сме започнали и да бъдем благодарни на хората, които са ни подали ръка

Пламен Пенчев е студент по медицина - пети курс, в Медицинския университет в Пловдив. Още от ...

Сложна операция извършиха съдовите хирурзи на ВМА
27.12.2024 16:59:38

Сложна операция извършиха съдовите хирурзи на ВМА

Клиниката по съдова хирургия на Военномедицинска академия (ВМА), ръководена от проф. Кузман Гиров ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...