Неделя, 15 Декември 2024
15
дек
 

Д-р Неда Сергеева: Наградата „Проф. Дъбов“ е признание за усилията ми и стимул да продължавам да се развивам

Тя ме мотивира да давам най-доброто от себе си в професионален план и да допринасям за развитието на българската офталмология

Неделя, 15 Декември 2024 | 09:31:50 Невена Попова


Д-р Неда Сергеева е специализант в Клиниката по очни болести към УМБАЛ „Александровска“. През миналата година д-р Сергеева след положен изпит придоби европейска диплома за FEBO (Fellow of European Board of Ophthalmolgy), отговаряща на най-в
      Лекарят не е просто специалист, който работи блестящо или е направил грешка. Не е и само онзи, на чиито решения разчита пациентът. Дори не е единствено експерт, от когото зависи здравето, а понякога – и животът ни.
      Той е всичко това, но и много повече – защото зад всяко име с „д-р“ отпред стои един Човек. Кой е Човекът зад името, какви са неговите житейски избори, как работи и как почива – отговорите на тези въпроси търсим в рубриката „Кой сте Вие, докторе?“

Д-р Неда Сергеева е специализант в Клиниката по очни болести към УМБАЛ „Александровска“. През миналата година д-р Сергеева след положен изпит придоби европейска диплома за FEBO (Fellow of European Board of Ophthalmolgy), отговаряща на най-високите европейски стандарти за образование. Неотдавна младата офталмоложка получии наградата на името на проф. Стоимен Дъбов, а дори и в отпуск по майчинство продължава да следи новостите в своята област и да чертае планове за бъдещето си като специалист.                                                    

Д-р Сергеева, как се чувствате, след като получихте наградата на името на проф. Стоимен Дъбов?

За мен е голяма чест и признание да получа наградата на името на проф. Дъбов. Това е не само оценка за усилията ми досега, но и стимул да продължавам да се развивам и да давам най-доброто от себе си в професионален план. Наградата има и дълбоко символично значение, защото ме свързва с наследството на един от основоположниците на българската офталмология.

Проф. Дъбов е пример за лекар, учен и човек с визия за бъдещето на специалността, и за мен е вдъхновяващо да бъда част от общността, която продължава неговия дух и традиции. Това отличие ме мотивира да работя с още повече отдаденост както в ежедневната си практика, така и в научната си дейност. Смятам, че подобни признания не само оценяват индивидуалните усилия, но и насърчават младите лекари да вървят по пътя на непрекъснато усъвършенстване и иновации в полза на пациентите.

Разкажете за себе си – как решихте да станете лекар, как избрахте офталмологията? Кои бяха Вашите учители – по време на следването и в Клиниката по очни болести – онези, на които дължите най-много за формирането си като личност и лекар?

Израснах в семейство на лекари – родителите ми и дори баба ми са посветили живота си на медицината. Това много силно е повлияло на моето мислене и ми е помогнало да осъзная колко значимо е да се грижиш за пациентите. Да стана лекар беше естествен избор за мен. Избрах офталмологията, защото тя съчетава прецизност, технологични иновации и възможността да оказваш видима промяна в качеството на живота на хората, възстановявайки зрението им.

По време на следването си имах привилегията да се уча от невероятни преподаватели, които ми дадоха стабилна основа. В Клиниката по очни болести съм благодарна за ценните уроци, които получих. Един от най-важните е разбирането колко значим е професионалният имидж за нашето развитие – както индивидуално, така и за цялата клиника. В същото време, работата в такава динамична среда ме е научила как да преодолявам предизвикателства и да търся пътища за развитие, което смятам за безценен урок

Кои теми и проблеми от специалността представляват особено предизвикателство за Вас? Подготвяте ли участия в научни форуми?

Моите професионални интереси са насочени към хирургията на предния сегмент – глаукома, катаракта и рефрактивна хирургия. Тези области са изключително важни за качеството на живот на пациентите и изискват както техническа прецизност, така и внимателно планиране на лечението.

Същевременно гледам с респект към витреоретиналната хирургия, която смятам за върхово постижение в нашата специалност. Надявам се един ден да придобия необходимите умения и знания, за да навляза в тази изключително сложна, но и възнаграждаваща област, която оказва огромно въздействие върху живота на пациентите.

Подготовката за научни форуми е важна част от професионалното ми развитие. Участвам активно с доклади и публикации, защото вярвам, че споделянето на знания и опит допринася както за личностното израстване, така и за напредъка на нашата специалност.

Имате ли желание да станете преподавател?

Да, имам желание да преподавам, защото смятам, че споделянето на знания е не само привилегия, но и отговорност. Вярвам, че добрият преподавател може да вдъхнови младите лекари да се развиват и да постигат високи професионални цели.

В академичната среда в България напредъкът понякога зависи от редица фактори, които не винаги са свързани само с усилията и знанията на човека. Вярвам обаче, че с упорит труд и отдаденост всички пречки могат да бъдат преодолени и това ме мотивира да продължавам напред.

Също така бих искала да подкрепя младите лекари, които се стремят към развитие, като даря финансовите средства от получените награди за закупуване на учебници по очни болести. Тези учебници ще бъдат предоставени на Народната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, за да са достъпни за всички, които искат да задълбочат знанията си в специалността.

В личен план кои са любимите Ви занимания за свободното време?

Свободното си време най-много обичам да прекарвам със семейството си. Синът ми е на 1 година и е източник на истинско щастие – всяка минута с него е безценна. Обичам и да се виждам с приятели, когато успея да отделя време.

Лятото не пропускам да отида в Синеморец – това място ме зарежда и ми носи спокойствие. Зимата, когато имам възможност, се наслаждавам на ски – това е любимият ми начин да се отпусна.

Що се отнася до книгите, харесвам руската класика – Толстой и Достоевски винаги ме впечатляват с начина, по който разказват за човешката душа. А при филмите съм голям фен на режисьори като Алмодовар, Уди Алън и Годар – техните истории са едновременно различни и много човешки.

Как си почивате най-добре?

Най-добре си почивам, когато съм със семейството и приятелите ми на морето. Обичам да прекарвам време с близките си хора, да се наслаждаваме на слънцето, плажа и простите удоволствия. Тези моменти ме зареждат с енергия

Коя своя мечта искате да видите сбъдната през Новата година?

През Новата година най-голямата ми мечта е семейството ми да бъде здраво и щастливо. В професионален план се надявам да продължа да се развивам и да постигна нови успехи в областта на офталмологията. Вярвам, че с упорит труд и отдаденост мога да допринеса за доброто на пациентите си и за развитието на специалността



Други интервюта

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
SA3p


Всичко за коронавируса
Още новини
EMA одобри ново лекарство за предекспозиционна профилактика на COVID и нова иРНК ваксина срещу инфекцията
14.12.2024 10:44:49

EMA одобри ново лекарство за предекспозиционна профилактика на COVID и нова иРНК ваксина срещу инфекцията

Комитетът за лекарствени продукти за употреба в хуманната медицина (CHMP) при Европейската агенци ...

И този уикенд екипи на СРЗИ помагат за сдвояване с еЗдраве
14.12.2024 09:31:26

И този уикенд екипи на СРЗИ помагат за сдвояване с еЗдраве

Поради повишения интерес към Мобилното приложение "еЗдраве" и възможностите за достъп до личните ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...