„Започнахме тази кампания през 2012 г., тогава – само четирима лекари. За щастие, в нея вече участват 14 водещи специалисти от София. До момента сме прегледали над 27 000 деца в цялата страна. Посетили сме над 30 населени места в страната, някои – по два пъти, и кампанията продължава – всеки месец сме в различна точка на страната“.
Това разказа пред БНТ председателят на Столичната лекарска колегия и инициатор на Програма „Детско здраве“ д-р Асен Меджидиев във връзка с поредните безплатни прегледи за деца, този път – в Златоград.
Той обясни, че лекарите преглеждат деца там, където ги поканят, и благодари на кмета на Златоград за организацията. „Тук искам да обърна внимание, че това не са стандартните профилактични прегледи, а са високоспециализирани прегледи. В тази кампания участват специалисти по детска кардиология, детска урология, детска оториноларингология, офталмология, ортопедия и травматология, неврохирургия – абсолютно всички детски специалности са представени, и то от водещи специалисти“, подчерта д-р Меджидиев.
Той посочи, че в населените места, посещавани от лекарите от кампанията, не става въпрос за нарушен достъп до медицинска помощ, а по-скоро за липса на определени специалисти. Програма „Детско здраве“ помага на педиатрите и общопрактикуващите лекари по места, каза лекарят. „Целта на тази кампания е ние да се запознаем и с лекарите по места, за да може да се отвори вратата на тези пациенти и на колегите за по-тясна комуникация с високоспециализираните звена в София“, обясни той.
Д-р Меджидиев разказа още, че обикновено половин – една година след първото си посещение в дадено населено място лекарите отиват отново там, за да проследят състоянието на малките пациенти, след което правят анализ на заболеваемостта в дадения район. „Най-ценното тук е, че в ранна детска възраст хващаме неща, които могат впоследствие да доведат до по-тежки усложнения и по-тежки увреждания на самите дечица“, коментира лекарят, като подчерта важността на ранната диагностика.
Той се спря и на проблема с недостига на специалисти в контекста на педиатрията, като посочи, че след няколко години, когато стане готова Детската болница, за нея трябва да има кадри. Според него във връзка с това е нужен стимул за студентите от IV-V курс, които да се насочат към педиатрични специалности.
"Той се спря и на проблема с недостига на специалисти в контекста на педиатрията"... А защо не кажете ЗАЩО днес има недостиг на педиатри, г-н Меджидиев? Толкова ли е трудно да кажете истината на българите? Нищо няма да промените с подобни инициативи. Просто попитайте как се осигуряваше обслужването на децата в тези райони преди "реформата". Странно е, че никой от вас не се допитва до онези, които вече 40 години работят като педиатри!
На този палячо още някой вярва ли му?Що не се скриеш бе самохвалко!!
Меджиди ефенди, такива здравни практики има само в Сомалия и Конго . В Германия никакви лекари от Берлин не ходят да преглеждат деца във Вилхемсхафе. Просто си имат лекари и то добре заплатени и няма такива с куфари на Шонефелд заминаващи към нормални дестинации, защото има шибани паракомунисти в кочинката , които са изгонили десетки хиляди лекари в чужбина за 35 г фалшиви 'демократични" промени.