Изводите от срещата ни са за конструктивност и много добър диалог. Това казаха председателят на Надзорния съвет на НЗОК доц. Момчил Мавров и председателят на БЛС д-р Иван Маджаров след днешното съвместно заседание във връзка с НРД 2023-2025.
„Тази среща беше изключително конструктивна. По-тежкото предстои след приемането на бюджета на НЗОК за 2023 г. – договаряне на цени, обеми и методика за подпомагане на отдалечените райони. Практически бяха изчистени всички проблеми, има разбирателство с Надзорния съвет. Контролът на Здравната каса ще бъде методичен при първа санкция, лечебните заведения ще могат да си позволят гъвкавост по отношение на леглата, до 10% от един тип легла ще може да се прехвърля от клиника в клиника“, каза д-р Маджаров.
Доц. Мавров уточни, че става дума за прехвърляне на легла в клиники с общ профил. „От хирургични в хирургични, от терапевтични в терапевтични“, каза той.
По отношение на санкциите припомняме, че предложението на БЛС беше в рамките на една проверка да не се мултиплицират санкциите за нарушения от един вид. При дребни документални нарушения да се дават препоръки, а санкции да се налагат, ако при следваща проверка се установи, че продължава извършването на такива нарушения. НЗОК пък ще трябва да предостави на БЛС или публично да оповести въведените от нея контроли за проверка изпълнението на договорените дейности от изпълнителите на медицинска помощ. За някои от дейностите, регистрирани в НЗИС (например електронни рецепти), контролът за съответствие с изискванията на НЗОК ще е превантивен, през НЗИС.
Доц. Мавров уточни, че е постигнато само принципно съгласие по това предложение и темата е с продължение. „Това, което не сме изчистили, е кой случай да наречем първи, така че да няма злоупотреби при нови дейности, нови лечебни заведения или прехвърляне на специалисти от едно лечебно заведение в друго“, каза той.
Д-р Маджаров съобщи още, че е постигнато съгласие общопрактикуващите лекари да не бъдат ограничавани в диспансерното наблюдение на пациентите, както и че е обсъден проблемът с хабилитираните лица, които до този момент са имали само право да преподават. „Постигнахме консенсус по отношение на възможността хабилитираните лица, особено ръководители на катедри, да могат да бъдат включени като изпълнители на медицинска дейност в лечебните заведения“, допълни доц. Мавров.
В отговор на въпрос кога може да бъде подписан НРД, доц. Мавров подчерта, че дори що се касае само за промените в текстовата част, подписването не може да се случи преди приемането на бюджета на НЗОК за 2023 г. „Законът ни задължава НРД да е подписан в цялост. Ние можем да преговаряме по текстовата част. Това, което ще остане за след приемането на бюджета, е договарянето на цените и обемите“, каза той.
„При липса на бюджет на НЗОК за 2023 г. ще предложим на договорните си партньори да подпишем анекс към НРД за текстовете, които не са обвързани с бюджета. Това обаче не е нов договор. По този начин могат да бъдат изчистени проблемни текстове, свързани с електронизацията и отчитането“, каза д-р Маджаров.
Как да не се осигуряваме бре..фелдшер некадърен...всеки месец около 500лева ми отиват за здравно осигуряване ! Ти сигурно се осигуряваш на минимума за да не се прецакаш !
То нека и МВР и НАП да обявят публично контролите в програмите си...и ще станем перфектните престъпници...що за наглост от БЛС !!!
Наговарят се как да крадат безконтролно!
Така е ватник. Никакви пари чрез НЗОК на докторите. Всичко трябва да си плащате КЕШ по пазарни цени - и прегледите и изследванията и лекарствата. НИЩО ЧРЕЗ НЗОК , за да се научите ,че най-големите крадци сте вие лумпените със съкращението ЗЗОЛ, защото всъщност за нищо не сте осигурени освен да видите докторът сутрин да ви каже "Добро Утро и ЧАО !" в последователност от 3 секунди. Толкова сте осигурени претендиращите плюскачи на незаплатен лекарски труд .Само толкова ---->"Добро Утро и ЧАО"
То и сега не е задължително лечебно заведение или доктор да работи с касата