„Трябва да се спре да се обсъжда броят на болниците у нас, защото явно не всички са болници“. Това каза пред Нова телевизия председателят на БЛС д-р Иван Маджаров по повод случай със семейство от Монтана, при който е потърсена помощ за дете в Спешно отделение, но то не е било прието, защото не е имало лекар. По думите на д-р Маджаров изискването за второ ниво в педиатрията е за повече от един лекар и то за цялото денонощие – 24 часа, и трябва да се намеси Медицинският одит, който да изясни дали към настоящия момент тя отговаря на нормативните изисквания, за да осъществява тази дейност.
„КТД се подписва през пролетта, при сключен рамков договор и приет бюджет и на Касата, и на държавата, и някак не е логично да се очаква, че това 25% увеличение, за което става въпрос, ще влезе в сила веднага“. Така председателят на БЛС коментира темата за увеличението на заплатите на медици в съответствие с приетите минимални прагове.
По думите му това увеличение може да се случи на следващата година, като КТД се подпише сега и се вземе предвид при следващото договаряне на цени и обеми и приемането на бюджета на касата.
Според д-р Маджаров 2/3 от болниците в страната твърдят, че не достигат този минимум.
„Заплатите не са от държавен бюджет, формират се от приходите на лечебните заведения, но една група общински и областни болници получават допълнителни средства за достигане на минимума“, припомни той.
Лош сигнал е казаното на медиците от страна на МЗ, че няма да получат увеличение, смята председателят на БЛС. Според него изискването за основна заплата в настоящия момент е много трудно изпълнимо в пазарните условия, защото основната заплата се трупа с много други допълнителни ставки като клас прослужено време, нощен труд и т.н. Според него би трябвало изискването да е за осигуряване на минимален осигурителен доход, който може да бъде и много по-висок, но тогава ще се формира на база на свършеното от лечебното заведение.
Председателят на БЛС изрази мнение, че ако МЗ започне всяка година рязко да увеличава заплатите на тези структури, за които отговаря, като спешна помощ и болниците, които са на негово подчинение, по естествен път ще се издърпат възнагражденията и в останалите лечебни заведения.
„Има изкривяване на принципа пациентът да води парите след себе си“. Така д-р Маджаров коментира факта, че има много разкрити структури от едни специалности, а липсват други, от които хората се нуждаят.
Според него е важно да се правят анализи и Касата е тази, която трябва да ги направи, за да е ясно от какво хората имат нужда реално, а не да се правят непрекъснато проверки, които създават напрежение.
Това е храненика на Тиков
Интересно как при неостойностен труд на лекарите от страна на НЗОК как да се вдигне заплащането от болниците като реално няма такива влезли приходи и болницата се чуди дали да плати тока и отоплението или заплатите. Докога с то кретенизъм другарки и другари. След като НЗОК не остойностява честно труда ,а просто подхвърля някакви суми, то махнете монопола на НЗП за да може да влязат фондове ,които ще плаща лекарски заплати ,а не заплати на общи работници. Скапани комуняги, популисти и фалшиви десни партийци ни управляват в останалата си комунистическа здравна система на остатъчен принцип във финансирането
Отдавна е налице необходимост от промяна на законодателството, касаещо съсловните организации в България. Структурата и функциите им подлежат на принципно усъвършенстване, което да е предпоставка за реално представителство на медиците в органите на съсловните организации. Решенията на висшите органи трябва да са насочени към защита на професионалните права и действителните потребности на отделните членове.
Това е защитника на лекарите, който "увеличи" парите за болнична помощ с 25% за да има за заплати на лекарите и който подписва НРД, което няма да изпълни. ОСТАВКА