Електронните рецепти са един пример за налагане на нещо без да се направи предварителен анализ и без да се стъпва на данни. Резултатът от тях е точно какъвто очаквахме – не се преодоля недостигът на лекарствата за диабет, въпреки непрекъснатото изписване на електронни предписания, т.е. проблемът е някъде другаде. Това заяви председателят на БЛС д-р Иван Маджаров пред журналисти след представянето на изследването „Икономическия принос на лечебните заведения в България“, поръчано от Лекарския съюз и осъществено от IQVIA.
По думите му отлагателният период не е довел до нищо, защото няма промяна при решаването на проблемите, отбелязани от лекарите още при първия опит за пълното електронизиране на рецептите.
„Нищо ново повече не бива да се въвежда без пилотен проект и анализ. Начинът, по който се прави сега, само показва административната сила на министъра“, каза още д-р Маджаров.
Той допълни, че в момента електронната рецепта е необходима на определени хора просто да събират анализ за свои нужди, но не за нуждите на обществото.
„Към настоящия момент в цяла Европа се използват и на хартия, и електронно. В цяла Европа лекар може да си купи какъвто и да било медикамент само като си покаже картата от БЛС. В нашата държава трябва да си изпиша лекарството на рецепта, за да го види определения заинтересован човек. Със сигурност българските лекари и българските граждани трябва да имат същите права у нас, каквито имат и в Европа“, каза още Маджаров.
Е-рецептите за антибиотик: Месеци по-късно проблемите остават
29.03.2024 11:42:26Удължаване на гратисния период за хартиена и е-рецепта поискаха фармацевти
26.03.2024 16:30:24Проф. Гетов: Не се предвижда удължаване на гратисния период за хартиени и е-рецепти
18.03.2024 14:41:40