„Имаме окончателен вариант на структура на Националната детска болница. След продължителни дискусии, поредица от срещи и конструктивни дебати успяхме да се обединим около обща визия и предстои в близките дни да я представим публично. Паралелно с това изпреварихме всички срокове по подготовката на терена“. Това казва в интервю за вестник „Телеграф“ министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева.
Тя уточнява, че към момента са изцяло премахнати двете сгради, които се намираха на територията на бъдещото лечебно заведение и се работи по разчистването на подземните нива.
Министърът е категорична, че
осигуряването на специалисти за работа в това ново модерно лечебно заведения няма да доведе до дефицит на кадри в страната, каквито опасения е имало.
„Усилията, които полагаме, целят да предотвратим това. В ход е изпълнението на проекта "Насърчаване на специализацията по специалности и в области с недостиг на специалисти". Той е финансиран по Програма "Развитие на човешките ресурси" и е в размер на 15 000 000 лева, а изпълнението ще продължи до края на 2028 г. Целта е здравната система да бъде подпомогната с медицински специалисти и да се постигне балансирано териториално разпределение. За реализацията на тази цел се предоставя финансова подкрепа за обучението на специализанти по определени специалности и в такива области от страната, където е идентифициран най-голям настоящ или очакван недостиг от кадри. Голям акцент е поставен върху педиатричните специалности като детска психиатрия, детска кардиология, детска ендокринология и болести на обмяната, детска гастроентерология, детска нефрология и хемодиализа, детска ревматология и др. Важно е да кажем отново, че освен лекари по проекта могат да кандидатстват и медицински сестри. Това е само един от примерите за необходимостта от прилагане на дългосрочни подходи и политики“, подчертава д-р Кондева.
Тя изразява увереност, че реализирането на дългосрочни политики в сектора е възможно, независимо от честата смяна на правителства, но при условие, че се постигне единомислие и споделяме на едни и същи приоритети - дефиниране на проблемите в системата, разработване и предлагане на устойчиви решения с фокус върху грижата за пациента, подобряване на условията на труд за медицинските специалисти.
Министърът посочва още, че българските граждани трябва да бъдат сигурни, че
оказването на спешна медицинска помощ по въздуха е гарантирано, независимо от очакването доставките на следващите договорени хеликоптери да се бави.
„Първият хеликоптер вече премина през техническо обслужване след изпълнението на 200 летателни часа и е в готовност за мисии. При необходимост от прелитане на по-далечни разстояния продължава готовността за използването на военен въздушен транспорт“, подчертава още д-р Кондева и уверява, че здравното министерство се възползва от договорената възможност да налага неустойки при неизпълнение на условията от страна на производителя „Леонардо“ и го прави.
„До момента на "Леонардо" АД са наложени неустойки в общ размер от 69 749,17 лв. Очакваната неустойка, която ще бъде наложена на изпълнителя, в случай че доставката на хеликоптер №2 бъде осъществена до 31.01.2025 г., е в размер на 284 503,22 лв., а при доставка на хеликоптер №3 до 28.02.2025 г. неустойката вероятно ще е в размер на 108 294,78 лв.“, посочва министърът.
Д-р Кондева посочва още, че МЗ реализира активни политики за преодоляване на негативните тенденции за висока заболяемост и смъртност.
По думите й,
в ход са няколко скринингови кампании - за рак на маточната шийка, на дебелото черво, на простатата, на млечната жлеза.
Скрининговата кампания за рака на маточната шийка 2024 г. Последните три месеца от годината ще бъдат организирани и проведени 90 000 гинекологични прегледи и цитонамазки на жени между 20 и 49 г., независимо от здравноосигурителния им статус. До края на годината тече изпълнението и на други скринингови кампании като рак на дебелото черво, рак на простата и рак на млечната жлеза. Там също са организирани, макар и ограничен брой, безплатни прегледи в конкретни области от страната, в които статистиката показва повишена заболяемост. За следващата година също сме предвидили провеждането и на скринингови прегледи“, казва министърът.
Тя отбелязва още, че друга важна стъпка са приетите изменения в Наредба № 26 от 2007 г. за предоставяне на акушерска помощ на здравно неосигурени жени и за извършване на изследвания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни, като с новите текстове се разширяват скринингите за новородените деца, като се въвеждат изследвания за муковисцидоза, спинална мускулна атрофия и тежки комбинирани имунни дефицити.
Според министъра целта е повече деца с вродени редки заболявания да бъдат откривани във възможно най-ранен етап, с което да се създаде възможност за навременно лечение и намаляване на усложненията и инвалидизацията на засегнатите деца.
По отношение на реформата в ТЕЛК д-р Кондева смята, че по-ясна представа за резултатите от нея ще има след като изтекат последните три месеца на годината.
„Пред нас стои сериозната задача да намерим начин да преодолеем над 34 000 случая на експертиза, забавени през последните 4 години. За да успеем, е необходимо да стимулираме лекарите, защото дефицитът на кадри в комисиите затруднява тяхната работа, макар ТЕЛК вече да са двойно повече в сравнение с преди“, посочва тя.
Министър Кондева се спира и на темата за електронизацията в здравеопазването, която, по думите й, е от ключово значение в няколко аспекта - от една страна улеснява изключително много и специалистите, и пациентите, а от друга страна помага за прозрачността.
"Провежданата кампания съвместно от МЗ, НЗОК и „Информационно обслужване“ има за цел да стимули ра колкото може повече граждани да достъпят до своите здравни досиета, да се запознаят с информацията в тях, да сигнализират при констатиране на нередности. Мотото на кампанията е "С един клик - ти контролираш системата" - и точно това трябва да знаят хората, че осъществявайки достъп до досието си, те вече са от страната на контролиращия“, подчертава министърът.
Д-р Кондева уверява още, че има амбицията да сложи край на някои от безбройните хартиени документи.
Един от тях – т.нар. „контактна бележка“ трябва да отпадне след промени в две наредби на МЗ – за здравните изисквания към детските градини, детските ясли и детските кухни, които са в процес на обществено обсъждане.
"Работим и по цялостното дигитализиране на личните здравно-профилактични карти, като информацията от тях да премине изцяло в електронното досие на всяко дете. Усилията, които полагаме, са това да е последната хартиена учебна година“, заключава д-р Кондева.
Гледайте само да не изпреварите Румънците, защото те ВЕЧЕ Я ПОСТРОИХА!
Кой й осигурява интервюто??
KOЙ...
в. Телеграф. Медия на ШИШИ. Това казва всичко за Кондева и чия креатура е.
Дори започна да се руши вече, толкова е готова