„Смятам, че изобщо не е правилно да се принуждават лекарите да изписват само електронни или само хартиени рецепти. Това са възможности. Дигитализацията се извършва в живота ни, защото ние виждаме предимствата на това да правим нещата дигитално“. Това заяви пред Радио София бившият министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров.
Той бе категоричен, че никой не е против дигитализацията в здравеопазването, а проблемът с електронните рецепти е възникнал от това, че нещата не са добре направени технически и са се породили множество проблеми.
„Формата на изписване на лекарства не е важна, важно е какво се изписва
Абсурдна е ситуацията – можеш да изпишеш рецепта, с която да получиш лекарства в Гърция или в Румъния, в която и да е страна, членка на Европейския съюз, с хартиена рецепта, а не можеш в България “, каза д-р Кацаров.
По думите му, пациентите са принудени да купуват лекарства от съседните страни заради липсата на дадени медикаменти у нас и това категорично не е свързано с начина на предписване.
„Електронната рецепта има и някои други дефекти – освен че е сложно, изисква електронен подпис, регистрации и др. Там има още един проблем, който е проблем не само на електронната рецепта, а на цялата здравна информационна система, защото законът изисква съгласието на пациента за вписване на каквито и да е данни в тази система. Обаче такова съгласие и до момента не се изисква не само за електронните рецепти, а изобщо за вписването“, обясни д-р Кацаров.
По думите му
пациентът трябва да даде съгласие,
защото това са неговите данни, той може да поиска да бъдат вписани, може да поиска да бъдат изтрити.
„Това са общоевропейските правила за защита на личните данни. Това е чувствителна информация. Един пациент с психично заболяване, със СПИН, с онкологично заболяване може да не иска това да се знае от много хора, а рискът такава информация да се разпространи е много голям, защото в системата има програмисти, разработчици и т.н.“, каза бившият здравен министър.
Според него електронната рецепта не е единственият начин да се контролира отпускането на лекарства.
„Това може да става и с хартиена рецепта – тя има свой издател – лекарят с неговия УИН, с подписа му и с неговия печат. Въпрос на желание е да контролираш процеса“, подчерта д-р Кацаров.
Ако системата е добре разработена и удобна за използване, то лекарите сами ще преминат към електронно предписване, няма нужда да бъдат принуждавани, смята той.
Д-р Кацаров бе категоричен, че България изостава от други държави по отношение на това, че за прекалено много лекарства има изискване да се предписват с рецепта, а ако това се промени, системата също ще бъде улеснена.
„Има правила, по които се определя кои лекарства ще се отпускат с рецепта или без рецепта
Тези, които се предписват по рецепта, са с много специфична употреба, с множество странични ефекти, а за останалите лекарства няма такова изискване, така е в много страни и ние трябва да разширим този списък“, заключи д-р Кацаров.
БЛС: Предложиха ни едновременно изписване на е-рецепта с хартиена, отказахме
08.11.2023 15:05:51Акад. Денков: Няма да се откажем от поетапното влизане на е-рецептите навсякъде
08.11.2023 14:09:59БЛС поиска оставката на Илко Гетов като зам.-министър
03.11.2023 10:06:15