От 3 седмици поставяме новата оптимизирана и безплатна ваксина срещу COVID. Има интерес към нея, защото това е и най-честото респираторно заболяване в момента. Това каза пред БНР д-р Недялко Калъчев, собственик на верига лаборатории. Той уточни, че поставят и ваксина срещу грип, но това е извън програмата на МЗ за хората над 65-годишна възраст.
„Нашата ваксинационна инициатива е повече про боно, няма за цел комерсиална надценка“, каза д-р Калъчев. Той уточни, че до момента не е засичан случай на грип в лабораторията.
Все още има случаи и на коклюш. „Среща се о обикновено сред деца първи, втори, трети клас. Предполагам, че това са ваксинационни неудачи най-вероятно“, каза д-р Калъчев.
Той коментира и все по-честите откази на родителите да ваксинират децата си и даде за пример ваксината срещу рак на маточната шийка. „В Австралия ракът на маточната шийка се очакваше да бъде класифициран като рядко заболяване към 2030 г., а се оказа, че това ще се случи още през 2026 г. В същото време в България с тази диагноза умират 500 жени годишно. Другият пример е Египет, където дори по време на корона кризата развиха невероятна кампания и реално премахнаха хепатит С от обществото. Ние се фокусираме във всичко друго, но не и в кампании за ползата от ваксината“, каза д-р Калъчев.
Той беше категоричен, че по отношение на ваксините имаме огромен психологически проблем. „По някаква причина се загнезди в обществото една теория на конспирацията как ваксината е нещо страшно. И се получава така, че ваксинирани родители се явяват антиваксъри за техните деца“, заяви д-р Недялко Калъчев.
Сред водещите проблеми в здравеопазването той постави още широкото разпространение на сърдечносъдовите заболявания и късното откриване на онкологични заболявания.
Добре е описана българската психология по-долу.
Не е точно психологичен проблем. Тук се разкрива вековната простотия на българина, накарала турския султан преди 150 години да дава по една сребърна пара на всеки български чифутин, който се ваксинира против едра шарка. Тук е и неграмотността на българина, който "знае всичко" и "може да ремонтира всичко", само и само да не плати на квалифициран майстор да направи ремонта. На трето място е завистта към тия, които са грамотни, трудят се и печелят добре - "те ли ще му казват кое е добро и кое е лошо за него?!" А като се осерат нещата, са му виновни само другите - депутати, лекари, майстори, майките им и т.н. Това е балканският примитивизъм, станал обект на подигравки от страна на европейските народи (към тия, дето уж си честитят банята, а отдолу пак смърдят). Още век-два ще са нужни вероятно, за да се преодолее примитивната душевност на българина, а дотогава той кротко ще си мре от болести, зазидал скътаните парици по стаите (действителен случай).