Протестите на медицинските специалисти не са насочени към когото трябва. Това каза в предаването „Лице в лице” по бТВ управителят на здравната каса д-р Дечо Дечев. „Защо протестите не са пред работодатели, а пред Министерски съвет?”, попита той.
„Това е на практика един трудовоправен спор. Във всеки трудов договор има работодател и работник. В случая работниците протестират против това, което пише в техните договори”, каза още управителят на НЗОК.
Той обясни, че министърът не е работодател и протестите съответно не трябва да бъдат към него. „Министърът е работодател на директорите на болниците, където работят тези хора. Той би трябвало да поправи грешките на неговите предшественици, които неглижираха години наред това, че определени болници формираха огромни загуби и не последваха мерки спрямо ръководството на тези болници. Първият ход трябва да бъде такъв именно това ръководство на болница, което не може да осигури заплащане обективно спрямо обема и качеството на медицинските дейности, то просто трябва да си ходи", заяви д-р Дечев.
Според д-р Дечев основен проблем в системата са общинските болници, тъй като те не са успели да се впишат в сегашния здравен модел. Той каза, че те няма как да продължат да съществуват като търговски дружества и основната причина за това е, че те изпълняват социални функции.
Решението за това обаче е политическо и не на една партия. "Никоя партия не е в състояние да оправи нещата сама. Решението е консенсус между партиите за обща политика", поясни Дечев.
Според него не трябва касата да финансира болници, които имат много малко дейност. Той даде пример с една медицинска сестра, която публично показала фиша си със заплатата от 550 лв. Той проверил лично отделението и видял, че то е отчело 47 клинични пътеки за година. „Като обем работа това е едноседмично натоварване за една средна по обем операционна. Т. е. Ако погледнем от тази гледна точка какво получава тя спрямо това, което отчита отделението ще излезе, че тя е получавала много висока заплата, а не ниска. Въпросът е как съществува такава дейност в една общинска болница с такъв малък обем”, добави той.
Малкият обем работа води до деквалификация на персонала, с което пада качеството на услугите, уточни управителят на НЗОК и добави, че по този начин Касата се превръща в организация, която издържа болниците, а не се грижи за качеството на продукта, който произвеждат болниците.
Проф. Габровски: От догодина болниците с по-малко усилие ще могат да изкарат повече пари
08.10.2019 11:54:40Бойко Борисов: Никога не съм подвеждал медицинските сестри
08.10.2019 10:34:57Министърът: С 200 млн. лева ще се увеличи бюджета за болнична помощ догодина (Обновена)
07.10.2019 13:06:42