Следващите, които ще започнат да падат, са областните болници. Това заяви пред БНТ председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев по повод вчерашния протест на общинските болници.
Проблемите в общинското здравеопазване се мултиплицират навсякъде - и на областно, и на университетско ниво, цялата болнична помощ е засегната от тези проблеми, коментира той, като отбеляза, че ситуацията в извънболничната помощ не е много по-различна.
Запитан дали цените на клиничните пътеки, които не са променяни от години, са основната причина за проблемите в сектора, д-р Грозев обясни, че тази тема е залегнала в преговорите за Националния рамков договор. Заради по-късното им стартиране обаче разговорите в тази насока все още не са започнали. Във всеки случай той заяви, че експертното мнение, включително на управителния съвет на БЛС, е категорично, че не може да се допуска поголовно увеличение на цените на пътеките, а трябва да има диференцираност и то там, където клиничните пътеки повече от десетилетие не са променяни.
Д-р Грозев напомни и че едно от основните искания на общинските болници е разплащане на надлимитната дейност, която той за пореден път определи като „изключително отвратително понятие“. Той подчерта, че тя е отчетена, но незаплатена и изтъкна, че тя на практика формира 20% от задълженията на лечебните заведения. „С незаплащенето на тази дейност се формират дълговете и започваме да говорим за лош мениджмънт“, категоричен бе той. Припомняме, днес стана ясно, че Върховният административен съд е обявил за нищожни лимитите на болниците за 2015 г.
Според него е нужно да има диференциация, структурни промени и реформа. „Общинските болници, част от тях, имат своето място в системата на здравеопазването“, категоричен бе той.
Що се касае до въвеждането на диагностично свързаните групи, д-р Грозев коментира: „Когато започна да се поставя въпросът за диагностично свързаните групи, в момента в който се достигна до ценообразуването, нещата приключиха“. В тази връзка той посочи, че най-вероятно ще се окаже, че е нужен два пъти по-голям бюджет за здравеопазване, ако те се въведат.
Според д-р Грозев въвеждането на електронни централизирани търгове за лекарства, медицински изделия и консумативи ще доведе до намаляване на разходите. „Ние вече една година говорим за това“, подчерта той. Д-р Грозев засегна и темата за описа на касовите бележки от общопрактикуващите лекари, като посочи, че от БЛС са предупреждавали, че това ще доведе до хаос. „Никой не си направи труда да го чуе, никой не искаше да го коментира, защо“, попита той.
„Вярно е, че трябва да има контрол, вярно е, че трябва да има икономисти, вярно е, че трябва да има финансисти, които трябва да осъществяват своята компетентна намеса в тази система, но когато това се превръща в самоцел, нещата стигат до това положение и те продължат катастрофално надолу“, заяви в заключение д-р Грозев, подчертавайки, че са нужни спешни мерки.
Д-р Бойко Пенков: Трябва да има преструктуриране на общинските болници
16.01.2018 10:30:26Увеличение на клиничните пътеки и актуализиране на стандартите ще иска БЛС в новия рамков договор
15.01.2018 17:52:46Жени Начева: Дебатът с общинските болници трябва да е за това как лекуват и как ще се преструктурират
15.01.2018 16:37:16 Полина Тодорова