Сряда, 18 Декември 2024
18
дек
3
 

Д-р Брънзалов: Проблемът у нас не е, че нямаме лекарства, а че нямаме евтини лекарства

Ще настояваме да бъдат увеличени парите за детско здравеопазване, каза председателят на БЛС

Сряда, 18 Декември 2024 | 10:54:18
3

Не е редно да бъде правена каквато и да било здравна реформа от служебни правителства. Реформа се прави, когато има възможност за по-дълъг период на управление. Обикновено е свързана с излизане от зона на комфорт в съответната област, но ако промените

Не е редно да бъде правена каквато и да било здравна реформа от служебни правителства. Реформа се прави, когато има възможност за по-дълъг период на управление. Обикновено е свързана с излизане от зона на комфорт в съответната област, но ако промените са правилните, те трябва да се отстояват занапред и да се надграждат. За това обаче се изисква редовно правителство.  

Това каза председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов пред NOVA NEWS в отговор на въпрос дали бъдещ кабинет ще може да проведе нужната реформа в здравеопазването. 

Тезата, че парите за здраве у нас са много, но потъват в нереформираната система, е несъстоятелна, категоричен беше той. „Ако разделим парите за здраве на цялото население на 12 месеца, на всеки един българин се падат около 100-120 лв. за 30 дни. Бих бил по-внимателен, когато се говори за твърде много средства в здравеопазването и бих сравнил по колко средства се падат на всеки един човек в държавите в ЕС. В същия момент българите получават почти същата здравна грижа, каквато получават гражданите на другите европейски държави. Лекарите сме много по-достъпни за българското население и много по-евтини“, каза д-р Брънзалов. 

Председателят на БЛС коментира и проектобюджета на НЗОК. „Той ще е 9,5 млрд. лв. Това, което до известна степен ме радва, е, че е спазена пропорцията между отделните пера в него, каквато беше през 2024 г., защото в последните години се наблюдаваше постоянна тенденция за повишаване на процента на увеличение на средствата за лекарствата. У нас над 2,5 пъти е по-висок процентът за заплащане на лекарства, в сравнение с останалите европейски държави. Проблемът в България не е, че няма лекарства, а че няма евтини лекарства и трябва много сериозно да се преосмисли лекарствената политика“, каза д-р Брънзалов. 

По думите му в специализираната и извънболничната помощ увеличението ще бъде около 90 млн. лв., като не е малко увеличението за медико-диагностичните дейности. „Ще настояваме да бъдат увеличени и парите за детското здравеопазване. Цените на детските клинични пътеки, въпреки че са неколкократно увеличени, все още са недофинансирани. Договорено е с ръководството на НЗОК, че ще подпишем Анекса около 2 месеца след като бъде гласуван бюджетът. В този период ще дадем много повече конкретика. През пролетта пък ще започнем преговорите за голямото НРД 2025-2027”, обясни председателят на БЛС.

Той подчерта, че „в цената на клиничната пътека е ясно само едно – цената на лекарствата, които са похарчени за лечението на болния. Трудът на лекаря го няма”. И допълни, че от БЛС са наели екип, който да изготви разработка как да се заплаща работата на медиците.

Той подчерта, че има проблем с направленията за изследвания, защото все още има регулативни стандарти. „Това е причината да остава излишък в средствата за МДД. Този целенасочен излишък е свързан и с желанието на определени хора в това перо да бъдат включени изследванията с биомаркери за лечение на онкологичните заболявания. До този момент те бяха заплащани от фирмите, на които НЗОК ще заплати в пълен обем лекарството. Затова ако има суми, които фондът трябва да заплаща за биомаркерно тестуване, те трябва да бъдат от перото за лекарства. В новия проектобюджет са сложени в перото на медицински изделия и е фиксирана сума от 5 млн. лв.“, каза д-р Брънзалов и заяви, че мястото им не е там. 

„БЛС не сме против да се прави биомаркерна диагностика, но от перото за лекарства, защото там им е мястото. Те не са изследвания. А ни се вменява със Закона, че в срок от 2 месеца трябва да договорим амбулаторна процедура за осъществяване на биомаркерна диагностика, което не е правилно“, добави още председателят на Лекарския съюз.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
pYPB

Гост 18.12.2024 13:15:25

Здравеопазването трябва да бъде "подкрепяно" с двойни вноски , двоен % от БВП и тн..... - докато не се реформира и оптимизират разходите , което ще доведе ефективност и икономии . Казано иначе - за да държите една пробита кофа- пълна , трябва да наливате двойно и тройно . В противен случай всичко ще деградира .

Гост 18.12.2024 15:11:37

Вече е късно дебилите от властта изпуснаха момента да спасят здравната система преди 20 години. НИКОЙ НЯМА ДА ОСТАНЕ ТУК- туземците виждат последното поколение лекари на 50-70 г възраст - след това поколение - африканска здравна система който оцелее-оцелее. Тези с мангизи ще ходят на Запад за един фарингит да се лекуват. Бедните ватници- ще пукат ракия -=ако се оправят, оправят

8000 евро на месец за ритнитопковец 18.12.2024 13:39:18

Наливате двойно и тройно, и пак остава 8 пъти по-малко от Австрия!


Всичко за коронавируса
Още новини
21 ще са членовете на Комисията по здравеопазване
18.12.2024 17:18:13

21 ще са членовете на Комисията по здравеопазване

Народното събрание прие Правилника за работата си и вече може да бъдат гласувани и съставите на п ...

Кабинетът одобри вътрешно преразпределяне на средствата по бюджета на МЗ
18.12.2024 16:49:42

Кабинетът одобри вътрешно преразпределяне на средствата по бюджета на МЗ

Министерският съвет прие Постановление за одобряване на вътрешнокомпенсирани промени на утвърдени ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...