Лимитите са едно от нещата, които възпрепятстват здравеопазването. Това заяви пред Zdrave.net председателят на Националното сдружение на частните болници д-р Николай Болтаджиев по повод решението на ВАС, с което се отменят лимитите за лечебните заведения за 2015 година.
Той припомни, че още първата съдебна инстанция по делото на практика е излязла с мнението, че Надзорният съвет на НЗОК не може да изземва функциите на парламента, който определя бюджетите.
Д-р Болтаджиев прогнозира, че след това решение болниците ще претендират да си получат парите заедно с лихвите. „За този период те няма да са никак малки“, изтъкна той. По думите му най-вероятно подобна стъпка ще бъде предприета от всички болници, които са били засегнати от неразплащането на надлимитната дейност през 2015 г. „Частните е логично да си ги търсят, за общинските и държавните мисля, че е задължително, защото в противен случай ще обвинят всеки директор в безстопанственост, ако не си ги потърси“, коментира той. В тази връзка д-р Болтаджиев припомни и едно от основните искания на общинските болници, свързано с изплащането на надлимитната дейност и изтъкна, че след това решение на ВАС те ще могат да претендират за нея.
Той подчерта, че лимитите трябва да отпаднат. „Лимитите, здравната карта - да не забравяме, че и тя скоро отпадна, но функционираше две години и половина - и всичките тези рестрикции видяхме до каква ситуация докараха здравеопазването – до почти безизходица“, заяви председателят на НСЧБ. „Лекарят има нужда да се види с пациента и колкото по-малко администриране има между тях, толкова по-добре е и за пациента, и за лекаря. Това е медицината, но здравеопазването свръхрегулира тези отношения“, коментира още той.
От сдружението, което д-р Болтаджиев оглавява, подкрепиха протеста на общинските болници. В декларация от НСЧБ посочват, че тежкото финансово състояние на много от болниците е последица на водената през последните години политика на прекомерна държавна намеса и свръхадминистриране на пазара на медицински услуги. Медицинските стандарти, Националната здравна карта и въведените от НЗОК бюджетни лимити са главните виновници за днешната ситуация. Само за последните 3 години НЗОК дължи на болниците над 80 милиона лева разходи, направени за лечението на български граждани, заявяват от там.
„За съжаление въведената забрана за приватизация на лечебните заведения и очевидното нежелание да се премахне монополът в задължителното здравно осигуряване не дават основания за оптимизъм в дългосрочен план“, категорични са от сдружението, като допълват, че правителството трябва да стимулира инвестициите в сектора, а не да налага мораториум на новите дейности и структури.
Според тях за повишаването на качеството на медицинската помощ са необходими дерегулация, демонополизация, приватизация и подкрепа за частните инвестиции. В центъра на такава система, основана на пазарна конкуренция между лечебните заведения, винаги застава пациентът, който чрез своя свободен избор е архитект на нейното развитие, посочват още от Националното сдружение на частните болници, като изразяват и своята готовност за подкрепа на политика в тази насока.
Обявиха за нищожни лимитите на болниците за 2015 година
16.01.2018 11:10:27Д-р Дечо Дечев: Лимитите на болниците са пряко последствие от липсата на таван в лекарствения сектор
28.12.2017 13:09:13 Надежда НеноваИзключително важно е да се решат проблемите с цените на пътеките и с лимитите на болниците
29.11.2017 12:27:26