292 хиляди човека с онкологични заболявания лекуваме годишно и добавяме новооткрити още 30-35 хиляди всяка година. Това казва зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков по време на последното заседание на Надзорния съвет на НЗОК. Така той отговаря на въпроса на Григор Димитров какъв е ефекта от парите, които дава Касата за онкологични лекарства. „Направих една сметка, че за пет години сме предоставили само за лекарства за онкологията 2 164 млн. лв. Като прибавим средствата, които сме отделили и за болнична, ще станат 3 млрд. лв. Ние, като Здравна каса, отделяме от бюджета значителни средства и то в многото случаи с основание. Логично се изисква от мен, като представител на тези, които правят здравни вноски, да предложа да се задължат компетентните органи и експерти да представят какъв е ефектът от тези пари, какви са неговите измерения – оздравели, възстановени, удължен трудов живот“, каза Димитров.
В бюджета на НЗОК за 2020 г. от Касата предлагат да се въведе нова група лекарства, които да бъдат изведени извън задълженията за възстановяване на средства по механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК. Тази група включва лекарствени продукти за редки заболявания, лекарствени продукти при животозастрашаващи състояния, както и онкологични лекарствени продукти.
„Тази нова група е въведена за такива лекарствени продукти, за които считаме, че Механизмът е неприложим. Това изключение е направено за 2020 г. и предлагаме техният списък да се утвърждава по предложение на управителя от Надзорния съвет на НЗОК за съответната 2020 г. Там влизат лекарства за заболявания, които обхващат лечение на изброим брой пациенти, давам един пример със спиналната мускулна атрофия, за децата, подходящ пример. За пръв път е започнало лечение за тези пациенти и няма как да се измери ръст спрямо предходната година, и не би било коректно да се включват в Механизма“, казва Жени Начева.
Друга група са лекарствата за онкологично лечение, с които се започва базова терапия, основно в болничната помощ, в т.ч. и генерични лекарствени продукти с утвърдена употреба в практиката. „Ръстът при тях няма финансов ефект, а по-скоро има значение за пациентите и тяхното изтегляне от пазара би довело до недостиг или липса на алтернативно лечение за голяма група пациенти с определени специфични заболявания, в т.ч. в онкологията. И кръвните фактори, коагулопатии, това, което също знаете, че се използват при животоспасяващи процедури, операции, манипулации, при лечение в болничната медицинска помощ. Това е основно новият момент“, казва още Начева.
В Преходните разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК пък са предложени промени в Закона за здравното осигуряване и те са свързани единствено с изключенията за съответната група да не се дават отстъпки.
Снимка: Надежда Ненова
Кой лекуваш ти бе, еййй...забравихте се!