Петък, 10 Януари 2025
10
ян
1
 

Д-р Бацелова: Дори по време на грипната вълна човек може да се ваксинира

Петък, 10 Януари 2025 | 15:34:28
1

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това каза пред БНР-Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Християна Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това каза пред БНР-Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Християна Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март.

"На този етап нямаме данни, които да говорят за пик на грипна епидемия, но това се очаква. Нямам спомен да е имало година, в която да ни се е разминала грипната епидемия", посочи тя.

Клиничната картина на грипа, без значение от щама, се характеризира с рязко начало, пациентите започват изведнъж да не се чувстват добре, болки в мускули и стави, силно главоболие, отпадналост, втрисане и висока температура. Заболелите имат нужда да си починат, да легнат, защото грип рядко се кара накрак. Според д-р Бацелова, когато човек е болен, е добре да си стои вкъщи, да си почива, да се лекува и да ограничава контактите си, за да не заразява близки, колеги и приятели. "Такова нещо като "аз съм просто настинал и не съм заразен", няма. Когато човек има симптоми той, е заразен", категорична е тя.

Специалистът съветва, когато човек вижда, че не се чувства добре и продължително време има симптоматика, да се консултира със специалист. "Относно лицата, които имат хронични заболявания, още в началото бих препоръчала да се консултират с личния лекар или инфекционист, защото при тези лица нещата може много бързо да ескалират и да има риск от усложнения", посочи д-р Бацелова.

Тя не препоръчва самолечение и домашни средства.

"Срещу грип има лекарство, важно е медикаментът да бъде приет до 72-я час от началото на симптомите, т.е. колкото по-рано започне лечението, толкова по-добре. Този препарат пречи на вируса да се размножава. От друга страна този препарат може да се приема и от контактните на болния, за да не се разболеят и те, тъй като ще спре размножаването на вируса и той няма да предизвика симптоматика. За това лекарство пациентите се консултират с личния си лекар, с инфекционист и започват прием", коментира епидемиологът.

Тя припомни, че най-сигурната превенция е ваксинацията срещу сезонния грип и поясни, че дори по време на грипната вълна човек може да се ваксинира. По думите ѝ на организма му трябват 14-20 дни, за да изгради протекция срещу вируса, но във всеки един момент от приложената ваксина има само ползи. Ваксината е препоръчителна за имуносупресирани лица, хора с хронични заболявания, както и за малките деца до 5-годишна възраст.

Сред мерките за предпазване е също носенето на качествена маска в градския транспорт, магазините и при продължителен  близък контакт с болен в ограничено, затворено пространство. Маски трябва да се носят също в лечебните заведения както от медицинския персонал, така и от пациентите, които могат да носят маска.

Според д-р Бацелова човешкият метапневмовирус също е опасен за някои рискови групи - децата под 2-годишна възраст, лица над 65-годишна възраст, лицата с астма, ХОББ и имуносупресираните пациенти. Тя обаче смята, че тъй като това не е нов вирус (изолиран е през 2001 година), и  всеки човек вече се е срещал с него през живота си, имунната система има някаква памет за него.

За по-добра превенция епидемиологът препоръча също всеки да има добра хигиена на контактите, както и традиционните предпазни мерки - миене на ръце, ваксинация и дистанция, когато боледуваме.

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Cudj

Какъв е този... 10.01.2025 16:43:06

миндил?


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Кондева: При транспортиране на пациент от дома му до линейката, медиците могат да поискат помощ чрез РКЦ
10.01.2025 17:33:34

Д-р Кондева: При транспортиране на пациент от дома му до линейката, медиците могат да поискат помощ чрез РКЦ

Преместването на спешен пациент е определено като основна професионална компетентност и при изпъл ...

 Над 30 000 пациенти са потърсили помощ в Спешно отделение на МБАЛ-Пазарджик през 2024 г.
10.01.2025 17:15:06

Над 30 000 пациенти са потърсили помощ в Спешно отделение на МБАЛ-Пазарджик през 2024 г.

30 081 пациенти са преминали през Спешно отделение на МБАЛ-Пазарджик през изминалата 2024 година, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...