!
Събота, 23 Ноември 2024
20
септ
3
 

Д-р Ангелова: Преболедувалите също са ваксинирани, само че с живата ваксина

Понеделник, 20 Септември 2021 | 09:58:56
3

„И придобитият, и естественият имунитет са добри за предпазване от COVID. Имунната система е една много стройна система в нашия организъм, която ни пази и това ни задължава.

„И придобитият, и естественият имунитет са добри за предпазване от COVID. Имунната система е една много стройна система в нашия организъм, която ни пази и това ни задължава. И ние трябва да си я пазим, разбира се, защото с цигарите и злоупотребата с алкохол общо взето я унищожаваме, това е много важно, да кажем и с ежедневния стрес“. Това каза пулмологът д-р София Ангелова пред БНТ.

По думите й обществото не трябва да се дели на ваксинирани и неваксинирани. „Ние, лекарите, особено пулмолозите и инфекционистите, изживяхме тежката криза през октомври и ноември и февруари и март и видяхме колко хора преболедуваха и се срещнаха очи в очи с COVID. В тази класификация трябва да сложим и преболедувалите, за тях малко се говори. А преболедувалите също са ваксинирани, само че те са ваксинирани с живата ваксина – самият вирус. Такава например е БЦЖ-ваксината, за която ние, пулмолозите, знаем и работим дълги години с нея“, каза д-р Ангелова.

Тя обясни, че при преболедуване през организма преминава целия вирус. „Когато вирусът попадне в човешката клетка, той започва да се размножава, да изчерпва енергията докато я унищожи. Унищожената клетка започва да отделя хемохини, които предизвикват температурата, но изпращат и информация на белите кръвни телца, които са нашите естествени защитници. След това остават т.нар. клетки на паметта, които запаметяват вируса. Следователно боледуващият също е ваксиниран“, обясни д-р Ангелова.

Тя подчерта, че и двете групи – преболедували и ваксинирани, не са лишени от възможността да боледуват или да предават заразата, затова трябва и да се спазват противоепидемичните мерки в моментите, в които циркулира вирусът.

Според д-р Ангелова изследвания за COVID се правят за твърде кратък период от време и едва на базата на дългогодишни проучвания ще можем да кажем след колко време трябва да се реваксинираме.

„Аз считам, че наистина е необходимо да се инвестират средства в едно проучване на ваксинирани и преболедували - какво се случва с имунитета им?“, заяви д-р Ангелова и даде пример с БЦЖ ваксината, при която реваксинация се прави едва след манту.

„Хората, които са преболедували коронавирус, не трябва да се ваксинират поне една година след това, тъй като няма смисъл. Правата на преболедувалия и на ваксинирания трябва да бъдат едни и същи, защото моите пациенти казват: да, аз получих сертификат за 6 месеца, защото съм преболедувал, а ваксинираният получава за 1 година, защото е ваксиниран. Считам че тук трябва да бъдем много точни в отношението, да уважим и хората, които го преболедуваха, защото като лекар мога да кажа, че една част от тях преболедуваха тежко“, допълни д-р Ангелова.

Тя коментира и пост-COVID синдрома, като уточни, че 4,5% от хората, които са развили пост-COVID синдром, са били безсимптомни.

„Сега състоянието, в което се намираме като активност на работа, е по-леко в сравнение с октомври-ноември 2020 и февруари-март 2021 г. От огромния брой пациенти с пост-COVID, които посетиха пулмологичните кабинети, имам усещането, че много голям брой от населението са преболедували, но не се регистрирани в системата“, каза д-р Ангелова. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
E$7C

Да да 20.09.2021 16:20:37

Много точен коментар!

гост 20.09.2021 10:31:52

Поздравления!Един точен и коректен коментар от специалист.

Гост 20.09.2021 10:28:00

И тя няма чувство да мярка.


Всичко за коронавируса
Още новини
Българското научно дружество по имуноонкология вече е член на Европейската ракова организация
22.11.2024 17:56:14

Българското научно дружество по имуноонкология вече е член на Европейската ракова организация

Обучителен курс за общопрактикуващи лекари се проведе в рамките на Четвъртата национална конферен ...

Възстановяват ли ни средствата за спешна помощ, платени в чужбина?
22.11.2024 17:23:47

Възстановяват ли ни средствата за спешна помощ, платени в чужбина?

Мога ли да получа обратно средствата за спешна/неотложна медицинска помощ в друга държава, ако съ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...