Лечебните заведения за болнична помощ, държавна собственост, не трябва да допускат увеличение на наличните към края на годината просрочени задължения спрямо отчетените към края на предходната година. Това е разписано в единния стандарт за финансовото управление на държавните болници, предложен от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев.
Целта е с прилагането на стандарта да се стабилизира финансовото състояние на болниците чрез въвеждане на единни правила за управление на финансовите и човешките ресурси, възлагането на обществени поръчки, текущо наблюдение и отчитане на дейността, посочват от МЗ. Стандартът ще бъде неразделна част от договора за възлагане на управлението, с който на всеки ръководител на лечебно заведение с над 50% държавна собственост ще бъде вменено задължението да го спазва, като ще се предвидят и съответни санкции при неизпълнението му.
Ръководителите на болниците ще отговарят за определяне на целите, идентифициране на рисковете за постигането им, и за въвеждане на адекватни и ефективни системи за финансово управление, счетоводна политика и информационно осигуряване, гласи още стандартът. В него е разписано, че не е се допуска поемането на ангажименти по нови договори, както и започването на програми или проекти, които не са предвидени в годишната бизнес-програма на лечебните заведения за болнична помощ.
Стандартът разглежда подробно и счетоводната отчетност на болниците. Министърът на здравеопазването ще утвърждава единни форми за отчитане (Единна електронна отчетна форма) с унифицирани кодове за основните показатели и техните съставни елементи, групирани по определени признаци, като изпълнението и отчитането на показателите се извършва тримесечно, става ясно от него. Разходите на лечебните заведения за болнична помощ ще се класифицират по показатели въз основа на икономически и функционален признак.
Що се касае до управлението на кадрите, управителите ще трябва да осигурят кадрово цялостната дейност в лечебните заведения и качеството на предлаганите медицински услуги по начин, който да осигурява навременното изплащане на възнагражденията на персонала. Условия за получаване на допълнителни възнаграждения ще е липса на просрочени задължения, е разписано още в стандарта.
До 15 януари всяка година болниците ще трябва да представят в Министерство на здравеопазването инвестиционна програма за съответната година, като посочат и източниците на финансиране – собствени средства, от бюджета на министерството на оперативни програми, фондове, дарителски програми, заеми. Освен това те ще трябва да изготвят разчет на очакваните обем дейности, очакваните парични потоци в резултат на реализиране на инвестицията, включително очакваните разходи за абонаментна поддръжка и консумативи. Лечебните заведения ще трябва да докажат и необходимостта от съответните инвестиции за запазване на дейността им, като обем и качество, както и подбора на най-ефективното възможно решение.
До 15 януари всяка година болниците ще трябва да представят и списък в МЗ с налична апаратура и оборудване, която не е в експлоатация в лечебните заведения за болнична помощ.
Добре дошла на приватизацията. Ще поправим системата като щрауси
Стига сте ревали крадливи момчета: 1. Ще спрат ремонтите на тройни цени; 2. Ще спре закупуване на апаратура на четворни цени; 3. Ще намалят заплатата на такива като Генчо и Божко от по няколко десетки
Тъй,тъй... И спестените пари ще отидат в джобчето на главното крадливо момче-за асфалт.
На Генчо запалата може само да расте, но не и да намалява - физически закон...
Чудесно замислено другари колхозници от МЗ. Не се плаща надлимитната дейност , болниците не могат да връщат пациенти , доплащането не е регламентирано ,дълговете на здравното заведение растат , медицинският персонал работи ангария на тиквено комунистическия бостан и получава колкото да яде нещо на две на три и утре пак да е на работа на базовия минимум на оцеляването -без да взима никакво ДМС. Евала за концентрационния лагер другари, достойни синове ии дъщери сте на болшевишките кучки вашите съветски друзя
Бягайте от болниците колеги! Колкото можете по-бързо и колкото можете по-далеч.
Това е стъпка (може би финална) към пълния срив на болничната система.
Da vi ebem i saita -Rabotnichesko delo !
Схващате ли перверзията на Семашко 2 на Киро Тефтера ? Работите много->имате разходи>те не се покриват от плащания на НЗОК->затъвате->имате просрочени задължения към доставчици на консумативи и външни услуги-> персоналът няма право на допълнителни възнаграждения. Обобщено цялото уравнение е РАБОТИТЕ МНОГО->ПОЛУЧАВАТЕ ОЩЕ ПО-МАЛКО....
Накратко казано, при недофинансирани клинични пътеки и невъзможност за трупане на дългове от страна на болниците, единствената възможност за оцеляването им става намаление на заплатите на персонала. Т.е. медицинския персонал става спонсор на НЗОК...
Е,аз емигрирам..който иска да си работи безплатно..