Профилактиката е тази, която осигурява навременното и адекватно засичане на заболяването, взимането на ранни мерки и съответно подобряването на продължителността и качеството на живота. Това каза зам.-министърът на здравеопазването д-р Петър Грибнев по време на дискусията „Болнична помощ след COVID-19 – шанс за трансформация” на Българска болнична асоциация и Investor Media Group, която се проведе миналата седмица.
Д-р Грибнев съобщи, че МЗ разработва в първична фаза Национална здравна стратегия, в която заляга профилактиката.
„Трябва да стигнем поне 60% на профилактичните прегледи. Разработва се Национален раков план, на хепатитни програми и на ваксинацията срещу човешки папилома вирус“, каза той.
Д-р Грибнев подчерта, че според Министерството работните заплати в сектора са ниски и затова се е стигнало до дискусиите дали болниците ще се справят с увеличението им. „Надяваме се да се спрем на разумни цени, които да удовлетворят българския лекар, сестра и санитар“, каза той.
„Трябва да се върнем към реалното договаряне със Здравната каса, защото НЗОК не може да плаща на всички участници в системата. Не може и при различно качество изпълнителите да получават едни и същи пари“, каза проф. Красимир Иванов, председател на Асоциацията на университетските болници.
Според председателя на парламентарната здравна комисия доц. Антон Тонев има неравнопоставеност в достъпа до едно и също качество на здравните услуги. Той съобщи, че в стратегията е залегнало медицинските сестри да могат да работят на трудов договор и по време на обучението си. „Така още тази година могат да се влеят нови сили в болничната помощ“, каза той.
Грибнев, какъв е този изказ? Засичат? Какъв е този глагол? Това да не ти е зеленчуковия пазар в Търговище?
Като какви ще работят, бе доценте!? Те като завършат не желаят да работят по специалността си, камо ли сега да санитарстват за никакви пари по болници и само да ядат шамари от мангасаряните...
Тези си чешат езиците, а Сърбигъзова си чеше гъза.