!
Събота, 19 Април 2025
27
ноем
7
 

Доц. Тонев: Време да се пристъпи към болнична трансформация

За младите лекари най-важни са възможностите за кариерно израстване и условията на труд

Понеделник, 27 Ноември 2023 | 15:10:16 Надежда Ненова
7

Наблюдава се много интересна промяна в мотивацията на младите лекари да останат в България. Това заяви съветникът на здравния министър доц. Антон Тонев по време на VI Национален конгрес на Български лекарски съюз, който се проведе на 24 и 25 ноември в

Наблюдава се много интересна промяна в мотивацията на младите лекари да останат в България. Това заяви съветникът на здравния министър доц. Антон Тонев по време на VI Национален конгрес на Български лекарски съюз, който се проведе на 24 и 25 ноември в София.

Той съобщи, че има две изследвания – от 2015 г. и от 2022 г. „През 2015 г. младите лекари са заявили, че заплащането е основната причина те да изберат къде да работят и дали да останат в България. През 2022 г. това е втори по честота отговор, но даден от 15% лекари или три пъти по-малко. За 29% водещите приоритети са условията на труд и кариерното израстване“, каза доц. Тонев.

В презентацията си по време на конгреса той подчерта, че в нашата здравна система много лесно се влиза, независимо дали си кандидат-студент или пациент. „Все още имаме една сравнително достъпна здравна система. Заплащането на медицинското образование е едно от най-ниските в Европа и е повече от 10 пъти по-евтино от обучението по медицина в САЩ, а когато нещо е евтино, то няма как да бъде със защитено качество и устойчиво развитие във времето“, каза доц. Тонев.

Той допълни, че за здравеопазване САЩ отделя 18% от БВП, Европа средно 8%, а България – едва 4% от БВП. Тъй като обаче цените на медицинските дейности не са много различни от европейските, се налага да се добавят още 3% от БВП, които обаче излизат от джоба на пациента. По отношение на доплащането пък сме на първо място в негативната класация на ЕС – при средно за Европа 25% доплащане от пациента, у нас то от години е заковано на над 40% от разходите за здравеопазване.

По думите му едно от предизвикателствата в системата ни е, че имаме твърде много хоспитализации. Те са над 2 млн. за по-малко от 7 млн. граждани. Все още у нас се наблюдава тенденцията за увеличаване на активните болнични легла на 1000 жители, докато в Европа тенденцията е обратната, като същевременно там с по-малко активни легла се постигат сходни резултати, а някои от болничните дейности са изведени в извънболнична помощ. „Между 200 и 300 000 хоспитализации годишно могат да бъдат избегнати, защото реално те се т.нар. планова диагностика и включват високо специализирани изследвания. Себестойността на изследванията да бъде такава, че да може да се ползват без да се налага пациентите да влизат в болница. По този начин 300 млн. лв. могат да бъдат пренасочени към други, по-необходими звена и да бъдат разходвани по по-справедлив начин“, каза доц. Тонев.

По думите му вече е време да се пристъпи към болнична трансформация, да започне да се говори за сливане на лечебни заведения и оптимизация на разходите, за да може да бъде увеличено и заплащането на медицинския персонал.

„Все още се налага да обясняваме на пациентите, че лечението на заболяване в I-ви стадий е 4 пъти по-лесно от заболяване в IV-ти стадий; да убеждаваме лекарите, че е най-добре да работят близо до дома си и най-вече недостига на медицински сестри, на които се налага да се грижат за средно 25 легла в нощна смяна, да работят на две или три места и да пренебрегват бърнаут синдрома“, каза доц. Антон Тонев.

Не на последно място съветникът на здравния министър отбеляза и броя на лекарите у нас. „Когато погледнем статистиката, изглежда, че България е в златната среда сред страните в ЕС по брой на лекарите и нямаме проблем. Цифрите обаче могат да подвеждат – въпреки че изглеждат достатъчно като брой в момента, има тенденция към намаляване. Само след 10 години 1/3 от лекарите ще са над 65 години“, каза доц. Тонев.

„Трябва да признаем, че имаме нужда от по-малко болници и легла, а спестените средства да инвестираме в извънболнична помощ. Трябва да признаем, че има страшна липса на връзка между държавната политика и възможностите на общинската политика по отношение на доболничната помощ. Трябва да въведем повече стандарти и да изравним възможността за достъп до здравеопазване на пациентите в различните региони и да бъдат променени условията така, че работата само и единствено в доболничната помощ да стане достатъчно привлекателна. Пациентите стават все по-важен фактор и трябва да им даваме все повече и повече информация. Медиците сме единствената преграда пред фалшивите новини и трябва да станем проактивни“, каза още доц. Тонев.

Той завърши с представянето на иновативното мобилно приложение „Профилактичен календар“, което ще е достъпно за всички и ще стартира от следващата година. Според доц. Тонев пациентите могат да бъдат допълнително мотивирани с плащането на една здравна вноска по-малко в края на годината, което пък ще доведе до повече здрави хора и повече спестени пари за следващата година.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
FSvw

surg 30.11.2023 08:40:34

"По думите му вече е време да се пристъпи към болнична трансформация, да започне да се говори за сливане на лечебни заведения и оптимизация на разходите, за да може да бъде увеличено и заплащането на медицинския персонал."" Лъжльо - ще се сливат щото няма как иначе да си имат ИЗОБЩО персонал, и най вече сестри, - упорито не искате да им дадете повече пари...и се чудите какво да измислите като спасение, но не, няма как да избягате от това...

Гост 28.11.2023 09:09:09

Клише до клишето. На този му трябва ментална трансформация не болнична такава.

запознат 27.11.2023 22:18:04

Тонев откри топлата вода. И какво смислено направи когато беше шеф на здравната комисия в парламента-нищо и половина... като предходните Ще приватизират след дъжд качулка. И сега отделеията в държавните болници са на практика с приватизирана печалба. Друга приватизация трябва за да се сложи ред в системата- на НЗОК

Гост 27.11.2023 22:07:15

Симидчиев, Тонев и Сие многознайковци

МНЕНИЕ 27.11.2023 21:55:48

".....съветникът на здравния министър доц. Антон Тонев....." - явно е някакъв администратор, яхал цял живот някое бюро! Набеден за съветник, макар, че нищо не му е ясно от проблемите на пациента, организацията и отговорностите в практическото здравеопазване, което се е заел да реформира! Вече 30 години аман от арпаджици-реформатори! Този откъде го изкопаха, че пък и акъл ще дава?

стар доктор 27.11.2023 21:01:31

Само след 10 години 1/3 от лекарите ще са над 65 години“, казал доц. Тонев. А сега колко са ?

Гост 27.11.2023 15:42:48

Машалла! И този се изказал с разбиране...


Всичко за коронавируса
Още новини
Две бъбречни трансплантации извършиха в УМБАЛ „Лозенец“
19.04.2025 12:16:09

Две бъбречни трансплантации извършиха в УМБАЛ „Лозенец“

Трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 66-годишна жена взеха благородното р ...

Поредна чернодробна трансплантация извършиха във ВМА
19.04.2025 09:25:05

Поредна чернодробна трансплантация извършиха във ВМА

На 18.04.2025 г. (петък) специалисти от Военномедицинска академия (ВМА) извършиха поредна чернодр ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...