!
Четвъртък, 19 Септември 2024
02
септ
1
 

Доц. Кунчев: Сезонът на комарите е към края си, няма да има взривове от Западнонилска треска

Лекарите да извадят старите учебници по тропически болести и да си припомнят написаното за тези инфекции, препоръча той

Понеделник, 02 Септември 2024 | 10:16:11
1

Сезонът на Западнонилската треска е към края си, не можем да очакваме взривове или епидемия от тази инфекция. Това заяви пред bTV главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той бе категоричен, че има едно много важен ограничаващ фактор &nda

Сезонът на Западнонилската треска е към края си, не можем да очакваме взривове или епидемия от тази инфекция. Това заяви пред bTV главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той бе категоричен, че има едно много важен ограничаващ фактор – Западнонилската треска не се предава от човек на човек и това значително намалява възможностите на заболяването да създаде големи проблеми – т.е. да предизвика епидемични взривове.

Отделно от това здравните власти предприемат мерки в различни направления, едно от които е допълнителното пръскане срещу комари извън утвърдените графици, увери главният държавен здравен инспектор.

По думите му сега е малко вероятно у нас да се увеличат случаите на това заболяване, защото сезонът на комарите е към своя край, но въпреки това той припомни, че начинът да се предпазим е като се пазим от комарите.

„На пръв поглед тези мерки звучат съвсем обикновено, но те са важни“, подчерта епидемиологът и обясни, че в тях влиза използването на репеленти, особено вечер, замрежването на прозорците, носенето на дълги дрехи.

„От 100 заразени едва 10-15 ще развият някаква клиника – грипоподобна, на която няма да обърнат някакво особено внимание. Едва един-двама на 100 души могат да развият по-тежките симптоми – менингит, енцефалит, които да застрашават живота“, каза още доц. Кунчев.

Той допълни, че това е причината заболяването да бъде установено сравнително късно в световен мащаб. Вирусът е доказан и му е дадено името едва през 1999 г., когато е регистриран в Америка. Причината тогава е била масово измиране на птици, което е накарало учените да потърсят причината.

Доц. Кунчев обясни още, че диагностиката е трудна, защото наподобява много други заболявания, а диагнозата може да се потвърди след лабораторно изследване. 

„Броят на нерегистрираните случаи на западнонилска треска в световен мащаб е много голям, тъй като инфекцията протича безсимптомно при около 80% от хората. Почти 20% от случаите имат само леки симптоми като температура или кожен обрив, които лесно могат да останат незабелязани“, каза още той.

По думите му с промените в климата, особено през последните години, все повече ще се сблъскваме с инфекции, които са били познати за нас единствено от учебниците.

„България все повече се доближава до субтропичния климат, вече не сме в умерено континенталния, ето защо препоръчвам на лекарите да извадят старите си учебници по тропически болести и да си прочетат какво е написано там за тези инфекции“, каза още доц. Кунчев.

Той обясни още, че здравното министерство е изготвило предложение до шестте медицински университета, в които се препоръчва с оглед на настъпилите промени да се променят и учебните програми, като в тях се включи по-голям обем теми от областта на вирусологията и имунологията на тези заболявания.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
dMT8

Аман от Кунчев 02.09.2024 14:54:11

Този галфон явно се събуди, но все още не му е ясно че в страната няма реална диагностика на Треската Западен Нил. А комарите в Южна България си хапят даже и през октомври.


Всичко за коронавируса
Още новини
Здравната комисия в НС при на второ четене общия законопроект за изменение на ЗЗ
19.09.2024 17:59:33 Надежда Ненова

Здравната комисия в НС при на второ четене общия законопроект за изменение на ЗЗ

Здравната комисия в НС при на второ четене общия законопроект за изменение на Закона за здравето ...

Още месец без износ на инсулини и някои антибиотици
19.09.2024 17:22:20

Още месец без износ на инсулини и някои антибиотици

Забраната за износ на инсулини, техни аналози и антиинфекциозни лекарствени продукти за системна ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...