Клиниката по лицево-челюстна хирургия и отоларингология на УМБАЛ „Св. Анна“ – София се занимава с целия спектър на заболявания в лицево-челюстната област, като акцентите са онкология и травматизъм. От известно време се опитваме да развиваме една нова и интересна дейност – онкодерматологията. Това каза доц. Константин Димов, водещ лицево-челюстен хирург от Клиниката, в подкаста на БНР „В центъра на системата“.
По думите му онкодерматологията все още не е намерила своята болнична изява и в Клиниката по лицево-челюстна хирургия се опитват да внедрят този сегмент. „Това са заболявания, които се срещат в областта на кожата и се нуждаят от хирургично лечение. Към момента този обем от заболявания е концентриран около кожните лекари, които обаче не са хирурзи. Колегите дерматолози насочват към нас пациенти, които се нуждаят от подобен род интервенции и им даваме обратна връзка. Това е една област, която е интердисциплинарна. Засега развиваме тази дейност успешно и се надяваме да създадем и самостоятелна структура“, каза още доц. Димов.
„За съжаление имаме доста работа, а това означава, че има доста болни хора. Това означава, че има една епидемия от заболявания, които са били неглижирани в продължение на годините на пандемията, и сега хората идват все по-често в късен стадий. Вече от една година коридорите ни са пълни с пациенти, неглижирали своите заболявания. Нашата цел е не само да излекуваме пациента, но и да му помогнем, като осигуряваме спокойствие на пациента“, изтъкна доц. Димов.
Той разказа за пациент с рак на лигавицата на устната кухина, който е неоперабилен, като пациентът е насочен към химио- или лъчелечение. При него всичко е тръгнало от една обикновена раничка в устната кухина, на която той не е обърнал внимание навреме и когато е отишъл в болницата, ракът вече е бил обхванал цялата устна кухина.
В отговор на въпрос за проблемите с доставките на медицински изделия доц. Димов подчерта, че заради пандемията и войната в Украйна се е наложило да се преориентират към други доставчици, което е в ущърб на пациента, защото са на много по-високи цени.
Той допълни, че НЗОК е абдикирала от медицинските изделия в лицево-челюстната област. „В нашата област пациентът си доплаща всичко. Цените на клиничните пътеки в лицево-челюстната хирургия не включват в цялост и лекарския труд. Но иначе имаме пълният обем от дейности, който се покрива от НЗОК“, каза той.
Целия епизод на подкаста може да чуете тук.