На какъв етап е проектът за изграждане на Протонен център в България, има ли опасност реализацията му да се забави и финансирането да се окаже застрашено? Отговор на тези и други въпроси ще бъдат потърсени на среща-разговор в централата на БЛС на 12 септември от 10 до 12 часа, съобщиха организаторите.
Всяка година в България се диагностицират стотици пациенти – деца и възрастни с редки видове рак, които изискват терапия с протони, но само много малка част от нуждаещите се могат да заминат в чужбина за това животоспасяващо лечение.
Какви ще бъдат ползите за страната ни, когато центърът се изгради, как той ще промени достъпа на хората до протонна терапия? Дискусията по тези теми ще бъде ръководена от лекторите: проф. Иглика Михайлова - началник на Отделение по перкутанно лъчелечение в СБАЛО „Проф. Иван Черноземски“, проф. Елица Енчева - ръководител на Клиника по лъчелечение в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна и Гергана – пациент, преминал през това лечение.
Протонната терапия е най-съвременната форма на лъчелечение, която дава възможност на лекарите да се „прицелят“ много точно в тумора, като при терапевтичната процедура здравите тъкани и органи са пощадени от лъчево натоварване. Това лечение е от съществено значение за продължителността и качеството на живот на пациентите.
След пандемията от COVID-19, на България се предостави уникална възможност за европейско финансиране по Програмата за възстановяване и устойчивост за
създаване на Протонен терапевтичен център. Срокът за усвояване на тези средства е лимитиран. Сега е моментът за действия, които ще осигурят животоспасяващо лечение на българските пациенти, от което те се нуждаят и заслужават, призовават организаторите.
Значи, имаме ясно определение за това - на гол тумбак чифте пищови
Господата, да виждате някъде в общественото пространство публикувана Националната програма по онкологичните заболявания, която е одобрена от уж МС. Май излъгахме Европейската комисия, че имаме такава програма. Пък и защо ли е програма и ригистър, нали.... Така по-лесно се лъже и маже в родното ни здравеопазване и по-лесно е да се раздават лекарства за милиарди, а от ефекта на терапията и преживяемостта на пациентите кой се интересува. Дори пациент ските организации са приспани. Жалко за хората на България!!!
Министър Хинков, кога България ще има регистър на онкологичните заболявания???? Вие носите персонална отговорност!!!! Иначе в този протонен център, ако изобщо се изгради (в което много се съмнявам) ще се лекуват само хора, които могат да се вредят и платят. Ккато е навсякъде в т.нар. Ви здравеопазване.