Сряда, 22 Януари 2025
22
ян
 

Дентален лекар спечели докторантска стипендия за иновативно неинвазивно лечение на кариес при деца

Сряда, 22 Януари 2025 | 17:10:35


Дентален лекар от Медицински университет – Пловдив спечели вота на журито в конкурса за годишната докторантска стипендия на фондация „Карол Знание“, съобщават от вуза. Д-р Антония Паланкалиева е асистент, специализант и редове

Дентален лекар от Медицински университет – Пловдив спечели вота на журито в конкурса за годишната докторантска стипендия на фондация „Карол Знание“, съобщават от вуза.

Д-р Антония Паланкалиева е асистент, специализант и редовен докторант в Катедра по детска дентална медицина на Факултет по дентална медицина.

Темата на нейната докторантура е „Кариес стациониращ ефект на сребърните съединения в детска възраст“. Проектът е насочен към изследване на наносребърен флуорид (Nano-silver fluoride – NSF) – иновативен кариес стациониращ продукт, съдържащ сребърни наночастици и флуор. Той се синтезира по екологично чист метод с използване на екстракт от зелен чай. NSF комбинира антимикробните свойства на среброто, реминерализиращия ефект на флуора и антиоксидантните и противовъзпалителните свойства на зеления чай.

Според цитирани от д-р Паланкалиева данни зъбният кариес е най-разпространеното хронично заболяване в детска възраст, което засяга милиони деца по света. Това води до болка, функционални нарушения и значителни социално-икономически последици. Съвременната детска дентална медицина акцентира върху ранната диагностика и минимално инвазивните подходи за лечение, които целят да стопират кариозния процес, да предотвратят бъдещи оперативни интервенции и да осигурят максимален комфорт за децата.

Над 96% от децата в България на възраст до 18 години са засегнати от минимум един кариес. Над 70% от петгодишните у нас имат кариес, показват данните за 2024 г. от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години (НППОЗД) в България.

Според д-р Паланкалиева традиционните методи – инвазивно лечение и екстракция, са травмиращи за малките пациенти. Поради това съвременната дентална медицина активно търси иновативни решения, които да осигурят ефективно лечение и надеждна превенция на кариеса, без излишен стрес за децата.
Всички сребърни съединения, познати и използвани досега за лечение на кариес в детската дентална медицина, имат основен недостатък – оцветяват зъбите в черно, което ограничава тяхното приложение.

Наносребърният флуорид, който изследва д-р Паланкалиева, благодарение на малкия размер на частиците си, не предизвиква оцветяване на зъбните тъкани. Формулата предлага ефективност, безопасност и естетичност, което я прави атрактивна алтернатива за познатите вече методи за лечение на начален кариес на зъбите.
Продуктът разрешава всички основни проблеми при работа с най-малките пациенти – висок риск от поява и бърза прогресия на кариеса, недоизградени хигиенни навици, страх и ограничено време за работа. Третирането с NSF осигурява спиране на развитието на кариеса, възстановяване на емайловата структура, потискане на натрупването на патогени в плаката. Лечението е бързо и минимално инвазивно, без изпиляване и болка.

Научната работа на докторанта е под ръководството на проф. д-р Ани Белчева, ръководител на Катедрата по детска дентална медицина. До момента екипът е провел редица лабораторни изследвания, доказващи ефективността на иновативния продукт, концепцията е финализирана и активно представяна пред професионалната общност в България и чужбина.

За да осъществи проекта си, освен годишна докторантска стипендия, победителката в конкурса спечели и място в програмата „Предприемачи в науката“.
Антония Паланкалиева завършва дентална медицина през 2020 г. През 2021 г. става асистент в Катедра по детска дентална медицина, а година по-късно започва специализация в същата област. От 2023 г. е редовен докторант.

Докторантската стипендия на фондация „Карол Знание“ се връчва от 2018 г. Единственият медик, печелил досега отличието, е лекар невролог от Медицински университет-София, който изследва мотоневронните болести и българи с рядкото заболяване на Стивън Хокинг.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
*Fz1


Всичко за коронавируса
Още новини
Стартира кампания за закупуване на автоматичен дефибрилатор в Столичната библиотека
22.01.2025 17:31:54

Стартира кампания за закупуване на автоматичен дефибрилатор в Столичната библиотека

Фондация "Първите 3 минути" стартира кампания за закупуване на автоматичен дефибрилатор в Столичн ...

Проф. Ангелов отново оглави Здравната комисия в парламента
22.01.2025 16:40:42 Надежда Ненова

Проф. Ангелов отново оглави Здравната комисия в парламента

21 ще са депутатите, членове на парламентарната Комисия по здравеопазване, реши Народното събрани ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...