Петък, 27 Декември 2024
25
юни
 

Глобална коалиция гарантира производството на 4 млрд. дози ваксини срещу COVID-19 годишно

Работна група ще търси възможности за стандартизиране на регулацията при тези продукти

Четвъртък, 25 Юни 2020 | 16:21:05


Коалицията за иновации и подготвеност срещу епидемия (Coalition for Epidemic Prepardness Innovation) - CEPI – мощно глобално обединение, фокусирано върху подготовката и реакциите при епидемии, вече е определила производителите на ваксини срещу ко

Коалицията за иновации и подготвеност срещу епидемия (Coalition for Epidemic Prepardness Innovation) - CEPI – мощно глобално обединение, фокусирано върху подготовката и реакциите при епидемии, вече е определила производителите на ваксини срещу коронавирусна инфекция с капацитет 4 млрд. дози годишно. Това заяви в интервю за Агенция Ройтерс дългогодишният биофармацевтичен директор Джеймс Робинсън. Той обясни, че CEPI подкрепя 9 потенциални коронавирусни ваксини и подчерта, че коалицията е абсолютно сигурна във възможностите си да осигури един минимум от 2 млрд. дози още до края на 2021 г.

Базираната в Осло група е основана през 2017 г. в Давос и има подкрепата на Европейската комисия, на 14 държави - Австралия, Белгия, Канада, Дания, Етиопия, Германия, Япония, Мексико, Норвегия и Великобритания, както и на Фондацията „Бил и Мелинда Гейтс“ и Британският тръст за благотворителност. Тя е пример за глобална координация между публичния и частния сектор, заедно с филантропски организации и гражданското общество.

Досега CEPI е използвала близо 829 млн. долара в търсенето на ваксина срещу COVID-19 чрез партньорства с 9 разработващи компании с надеждата, че поне някои ще бъдат успешни.

Това са Inovio Pharmaceuticals Inc, Университетът в Куинсланд заедно с фирмата CSL Ltd, CureVac, Moderna Inc с подкрепата на правителството на САЩ, Novavax Inc, Университетът в Оксфорд с AstraZeneca, Clover Biopharmaceuticals, Университеът в Хонконг заедно с консорциум, ръководен от Institut Pasteur и включващ Университета в Питсбърг и Themis Bioscience, която наскоро беше закупена от Merck & Co.

Групата планира да създаде между 8 и 10 регионални дистрибуторски платформи, за да не се налага доставките да се правят централно, а по региони.

„Дори и без да има одобрени ваксини, CEPI вече развива производствени и снабдителни вериги с достатъчен капацитет, защото се стреми да гарантира, че коронавирусните ваксини ще бъдат разпределени по справедлив начин по целия свят“, подчертава в интервюто си Джеймс Робинсън. Той е категоричен, че производството на ваксини срещу коронавирус няма да измести другите необходими ваксини срещу вече познатите инфекции по света. Според Робинсън по-лесно е било да се осигури капацитет за ваксини, които се произвеждат по традиционната технология,. но три от компаниите, избрани от CEPI работят и по по-сложни технологии на базата на mРНК или ДНК. Ето защо този капацитет сега започва да се изгражда, обяснява експертът.

Според него друго голямо предизвикателство пред CEPI е необходимостта да се работи с десетки и дори стотици регулатори в световен мащаб.

„Всяка регулаторна агенция би могла да поиска нещо различно, така че нашата работа е малко по-сложна“, казва Робинсън. По думите му в CEPI е създадена Работна група по регулация, която обмисля начини за стандартизиране на регулаторните изисквания към ваксините, доколкото е възможно.

„Но тогава всяка от страните, които получават ваксината, също ще трябва да я лицензира“, коментира експертът.

Междувременно СЗО съобщи, че в момента 16 ваксини срещу COVID-19 навлизат в етап на клинична оценка, а 125 са във фаза на предклинична оценка.

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Jma8


Всичко за коронавируса
Още новини
Пламен Пенчев: Най-важното е да не забравяме откъде сме започнали и да бъдем благодарни на хората, които са ни подали ръка
27.12.2024 17:21:03 Невена Попова

Пламен Пенчев: Най-важното е да не забравяме откъде сме започнали и да бъдем благодарни на хората, които са ни подали ръка

Пламен Пенчев е студент по медицина - пети курс, в Медицинския университет в Пловдив. Още от ...

Сложна операция извършиха съдовите хирурзи на ВМА
27.12.2024 16:59:38

Сложна операция извършиха съдовите хирурзи на ВМА

Клиниката по съдова хирургия на Военномедицинска академия (ВМА), ръководена от проф. Кузман Гиров ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...