„Голяма част от смъртните случаи от наранявания в Европа и България са заради алкохола – случайни и неслучайни падания, убийства. Алкохолът е от основните причини за рака в България. Имаме над 1000 случая тази година, които директно са свързани с рак заради алкохола.“ Това каза пред Bulgaria ON AIR представителят на СЗО за България Гийом Симонян по повод кампанията на Регионалния офис на СЗО за Европа „Предефиниране на алкохола“.
Той беше категоричен, че навсякъде, откъдето минава алкохолът в тялото, има директен токсичен ефект върху клетките. „Може да предизвика рак - в устата, в ларинкса, във фаринкса, в хранопровода, в стомаха. Научните доказателства не посочват минимално количество като причина за рак, но въпреки това връзката е ясна - колкото повече пие човек, толкова повече има шанс да хване рак“, каза Симонян.
По думите му алкохолът трябва да се употребява умерено, а потребителите му да знаят какви вещества приемат. „Това, което оценяваме, е чистият алкохол във всяка алкохолна напитка. Количеството алкохол в една бира, чаша вино или твърд алкохол е различно, но ако пиеш много бира, значи приемаш много алкохол", каза още представителят на СЗО за България.
Симонян съобщи, че у нас един от пет човека поглъща 60 грама чист алкохол за ден, а този тип пиене има много големи последици за увреждане на мозъка и потенциално за рак.
„Алкохолът сериозно вреди на развиващите се мозъци. Човешкият мозък се развива до 25 години и пиенето на големи количества за младите хора може да се отрази негативно и психологически - да предизвика депресия, склонност към самоубийство и зависимост, защото алкохолът е едновременно отровно вещество и канцероген. Някои проучвания показват за защитен ефект на алкохола на някои сърдечно-съдови заболявания, но с прием най-много на най-много 10-15 гр алкохол, по-малко от чаша вино", коментира гостът.
Симонян поясни, че много жени не знаят, че алкохолът е една от основните причини за рак на гърдата и е нужен редовен контрол.
„Препоръките на СЗО не са за пълна забрана на продажбата на алкохол. СЗО препоръчва да се информира населението и да се интегрира информацията на всички бутилки, например както е написано да не приемат алкохол бременните жени. Препоръчваме да се прекрати рекламирането на алкохол или да се вдигне акциза му, а средствата да бъдат давани за здравеопазване и превенция", каза Гийом Симонян.
Той допълни, че СЗО работи с всички правителства и страни от Европа за ограничаване на достъпа до алкохол. „Ние сме в директен конфликт между една кауза за общественото здраве и потенциална печалба. Важно е да си дадем сметка, че печалбите на големите компании за алкохол са еквивалентни на БВП на най-малките страни в Европейския съюз", подчерта още Симонян.
Французин да говори против употребата на алкохол. Лицемерие!!!!!