„Починалите болни на хемодиализа във видинската болница „Св. Петка” от началото на годината са 7, научи ДУМА от пациенти на лечебното заведение. В почивните дни, след процедурата в събота, е починал седмият пациент”, пише днес ежедневникът, като уточнява, че през 2017 г. починалите пациенти са били 21 по данни от годишния отчет на диализния център.
„Голяма част от пациентите на видинската болница предпочитат диализата им да се провежда в Монтана след аварията във водопроводната мрежа на 2 октомври т.г., когато един пациент почина. Те се заканиха, че ще съдят болницата за престъпно бездействие, нехайство, немарливост и увреждане на здравето им. Пациентите са категорични, че ниското качество на процедурата уврежда всичките им органи и по този начин губят и шанса си за евентуална трансплантация”, пише още вестникът и допълва, че след аварията на 2 октомври болницата не е организирала транспорт за пациентите, които да бъдат закарани за диализа до Монтана или Лом, а според директора на лечебното заведение д-р Цветан Василев това не е техен ангажимент. „Пациенти обвиняват началника на отделението д-р Цветлин Попов, че се явявал на работа след употреба на алкохол. Директорът на болницата не отрече, но заяви пред журналисти, че не можел да ходи с дрегер и да тества служителите си”, информира публикацията.
„Монитор” отразява нормативните предложения на депутати от „Обединени патриоти”, засягащи хората с увреждания. „Квотите за назначаване на инвалиди във фирмите да отпаднат от новия закон за хората с увреждания предлагат депутати от „Обединени патриоти”. Според тях текстовете, в които е записано, че предприятия с 50 и повече работници и служители трябва да назначат определен брой хора с увреждания, не бива да фигурират в закона”, съобщава вестникът.
„Този подход е порочен и не защитава интересите нито на хората с увреждания, още по-малко на предприятията и икономиката като цяло, се посочва в мотивите на патриотите. Според тях под формата на мерки за гарантиране на работни места се увеличавала данъчната тежест върху предприятията. Освен това те предлагат да отпадне закрилата от уволнение на инвалиди в Кодекса на труда в случаите, в които към момента на наемане лицата са с трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто. „Практиката показва, че до този момент закрилата практически действа като трудно преодолима бариера пред работодателите да наемат хора с увреждания”, обясняват патриотите”, допълва изданието.
Вестниците се спират и на демографската ситуация у нас. „Три прогнозни варианта за населението на България до 2040 г. представиха учените от департамента „Демография” към Института за изследване на населението и човека при БАН. Вариантите са разработени по проект за мерки за преодоляването на демографската криза в България, възложен на академията от Министерския съвет.
При най-лошия вариант към 2040 г. би трябвало населението в България да наброява 5 860 000 души, при втория вариант, при който се прилагат частични мерки за справяне с демографската криза, би трябвало да наброяваме 6 520 000 души, обясни проф. Антоанета Христова - директор на ИИНЧ-БАН. При най-благоприятния вариант би трябвало населението на България да е 6 750 000 към 2040 г. Той обаче е доста нереалистичен според Христова”, пише „Сега”.
„По проекта е направена прогноза за развитието на България до 2040 г, или симулационни варианти, базирани на това колко от мерките, предложени по проекта, ще се прилагат, каза проф. Христова. При най-песимистичния вариант „нищо не се прави и всичко продължава, както е в момента”. При умерения вариант „нещо се прави и нещо не се прави”. Третият е благоприятният вариант, при който всички мерки са приложени, като за тази цел трябва да има консенсус между партиите за устойчивото им прилагане във времето, отбеляза проф. Христова”, допълва всекидневникът.