!
Сряда, 30 Октомври 2024
29
окт
 

В печата: Бюджет, трансплантации, грип

Понеделник, 29 Октомври 2018 | 09:05:33


„Разходите за здравеопазване в консолидираната фискална програма през следващата година достигат 5,2 млрд. лв., което представлява 4,5% от БВП. Това е първата година, в която бюджетът за здравеопазване надхвърля 5 млрд. лв. Това заяви здравният м

„Разходите за здравеопазване в консолидираната фискална програма през следващата година достигат 5,2 млрд. лв., което представлява 4,5% от БВП. Това е първата година, в която бюджетът за здравеопазване надхвърля 5 млрд. лв. Това заяви здравният министър Кирил Ананиев, който заедно с финансовия и социалния министът Владислав Горанов и Бисер Петков даде брифинг след заседанието на правителството”, пише днес „24 часа” във връзка с вчерашното извънредно заседание на МС, на което бяха приети трите бюджета – държавния, здравния и социалния.

„Ананиев уточни, че в сравнение с 2018 г. ръстът в бюджета за здраве е 547 млн. лв., в които увеличението на разходите в НЗОК е 490 млн. лв. „Така сме осигурили устойчивост, стабилност и предвидимост в общественото здравеопазване и здравното осигуряване. Наблегнали сме на извънболничната, болничната и лекарствената политика”, допълни министърът. По думите му ще има промени и в някои нормативни актове най-вече с цел повишаване на контрола и ефективността на разходите. Ще се работи и върху електронното здраве”, допълва вестникът.

Няколко издания се спират на вчерашния разговор на БНР с шефа на ИАТ. „Постигнато е споразумение с екип трансплантолози от Истанбул, които ще могат да извършват трансплантации на бял дроб в България, когато има такава възможност, обяви пред БНР директорът на агенцията по трансплантациите Михаил Христов. Предстои и „осъществяване на контакт с трансплантолози от Хановер, с които по същия начин ще се установи сътрудничество - обучение на екипи, обмяна на опит и лечение на български граждани”, допълни той”, пише „Сега”.

„Христов припомни, че в момента 15 души са в листата на чакащите за белодробна трансплантация. Тези операции не се правят в България, а договорът с клиниката в Австрия, която поемаше българските пациенти, беше прекратен през 2017 г. Месеци наред от здравно министерство твърдяха, че предстои да се подпише нов договор - в Германия или Австрия. Едва след като наскоро почина един от чакащите животоспасяващата операция - 29-годишният Адриан Петков, стана ясно, че договор едва ли ще има скоро. Причината е, че редица европейски страни са подписали декларация срещу трансплантационния туризъм и трафика на органи. Тя не позволява да приемат чужди пациенти, освен ако не идват от страна, в която има поне 10 донора на 1 милион души население годишно. В България донорите са три пъти по-малко.

Затова сега от агенцията по трансплантации търсят чужди специалисти, които да оперират у нас и да обучават наши специалисти”, допълва всекидневникът.

„Телеграф” за пореден път обръща поглед към очакваното разпространение на грип у нас. Изданието разговаря с проф. Тодор Кантарджиев, според когото този сезон се очакват грипни вируси от група А „Мичиган” с ваксинален щам H1N1, „Сингапур” с ваксинален щам H3N3. Ще има също от група Б –„Ямагата”, с ваксинален щам „Пукет” и „Виктория” с ваксинален щам „Колорадо”, информира проф. Кантарджиев.

Той отбелязва, че тенденцията вече е да се правят четиривалентни вместо тривалентни ваксини и информира, че в някои държави има такива, които се прилагат през носа на капки. „Не можем да очакваме подобен тип ваксини поради няколко причини, като една от най-важните е липса на традиция у нас по отношение на ваксинацията на грип”, посочва проф. Кантарджиев и подчертава: „Трябва да е ясно, че противогрипната ваксина помага Тя намалява вероятността да се заразиш двойно. Два пъти по-малко вероятно е да отидеш на лекар заради грип през зимата. Това е голям плюс на ваксината. Вторият положителен ефект от нея е, че намалява усложненията от грип. Има проучвания, които сравняват 100 000 души ваксинирани и 100 000 в същата възраст, социално положение и жизнен стандарт, но неваксинирани. Оказва се, че при втората група има около 4700 случая повече на пневмония в следствие на грипа. И болестта вместо да ти мине за една седмица или 10 дни, трябва да боледуваш един месец.”



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
RCa9


Всичко за коронавируса
Още новини
Аркади Шарков: Шумът около акции като тази в КОЦ – Враца създава стрес за пациентите
30.10.2024 10:30:06

Аркади Шарков: Шумът около акции като тази в КОЦ – Враца създава стрес за пациентите

„Имайте предвид, че това „случване“ след изборите изобщо не е случайно. Някой с ...

MSF: Руска въздушна атака засегна тежко болница
30.10.2024 09:41:37

MSF: Руска въздушна атака засегна тежко болница "Мечников" в Днипро

Последната руска атака нанесе разрушения на повече от 20 жилищни сгради, сред засегнатите структу ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...