Лекари от Университета Дюк в Северна Каролина, САЩ, обявиха, че бебето, на което са трансплантирали сърце и тимус се развива добре и в отлично състояние, съобщи The Washington Post. Комбинираната трансплантация е предприета с цел да се предпази 6-месечния пациент Истън Синамън от отхвърляне на новото сърце, като се намали нуждата му от прием на силно токсични медикаменти, които се прилагат с тази цел.
Известно е, че тимусът играе важна роля в изграждането на имунната система. Лекарите от екипа е трябвало да вземат решение дали да предприемат тази стъпка, за да помогнат на бебето да се справи с отхвърлянето без лекарства.
Уникалната трансплантация е била извършена миналото лято, когато Истън е бил на 6 месеца. Университетът Дюк е изчакал да обяви резултатите от интервенцията, за да е наясно с резултата от нея. Сега те не се колебаят да съобщят, че специално обработените тимусни импланти вероятно функционират, както са се надявали - произвеждат имунни клетки, които не третират новото сърце на бебето като чужда тъкан.
В крайна сметка лекарите ще се опитат да спрат имуносупресивната терапия на Истън, информира д-р Джоузеф Турек, началник на Детската сърдечна хирургия на Университета Дюк.
Експериментът е на много ранен етап и е само един възможен метод, който учените тестват с надеждата да предизвикат имунна толерантност към трансплантация. По думите на д-р Турек, че се окаже, че подходът работи, може да се опита с трансплантация на други органи, не само със сърцето.
Малкият Истън е бил кандидат за експерименталната трансплантация, защото е имал два отделни здравословни проблема. Той е роден със сърдечни малформации, които първите операциите веднага след раждането не успяват да решат. Той страда от повтарящи се инфекции, за които лекарите първоначално не могат да открият причина, на в крайна сметка разбират, че собствената му тимусна жлеза не функционира правилно. Така изследователите започват съвместна работа с биотехнологичната компания Enzyvant Therapeutics, за да получатт отгледани в лабораторни условия импланти от дарена тимусна тъкан.
В крайна сметка Истън получава комбинирано лечение от двете интервенции.
Първият хирургичен екип имплантира новото му сърце, докато дареният тимус е изпратен в лаборатория. Около две седмици по-късно на детето се провежда втора операция за имплантиране на обработената тимусна тъкан. Собственият му частично функциониращ тимус е премахнат, за да се имплантират новите имунни клетки.
"Близо 6 месеца по-късно тестовете показват, че тимусната тъкан изгражда добре функциониращи нови Т-клетки на Истън", коментира д-р Турек.