В Пловдив се въвежда електронно здравно досие на децата в училищната система. Това съобщи д-р Калин Калинов, директор на Дирекция “Здравеопазване“ в Община Пловдив, цитиран от Plovdiv24.bg
"Това е нещо невероятно за образователната система, при което не само се електронизира досието на децата, но по този начин ще се предотвратява всеки риск, който може да възникне в училище със здравето на детето“, посочи д-р Калинов. Фирмата, разработила софтуерния продукт, го дарява на общината, а техническата обезпеченост ще се поеме от бюджета на общината.
"Дигиталната система, която Община Пловдив ще внедри и която е заложена в дългосрочната стратегия по здравеопазване, ще позволи да се намали губенето на време за пациентите, когато са в нужда, което често може да е фатално", каза д-р Калинов. Информационната система, която много скоро ще бъде реализирана, ще предлага такава услуга, при която, ако в някое лечебно заведение е претоварено в момента, пациентите да бъдат насочвани към друго.
По думите на д-р Калинов, за първи път от 30 години насам ще се реализира един неизползван досега потенциал, ще бъде използвана и академичната общност за здравеопазването.
"Пловдив е университетски град, в него съществуват немалко години и Факултет по обществено здраве, Факултет по биология, Медицински университет. Да не бъде използвана академичната общност е престъпно. Медицината е приложна наука, няма как тя да не е близо до академичната общност, благодарение на която да взимаме всичко ново от нея“, каза още Калин Калинов.
"Здравеопазването няма цвят и когато има общо разбиране, че пътят е един и трябва да се работи синхронно, резултатите са налице“, посочи и д-р Веселка Христамян, председател на Комисията по здравеопазване в Общинския съвет.
"Дигиталната система, която общината ще внедри, ще позволи да се използват и функциите на кол центъра и ще се намали възможността за губене на време за пациентите, за да се достигне бързо, качествено и лесно до необходимата помощ за пациента", каза още д-р Христамян.
В Пловдив има страхотни както лични лекари така и специалисти, на които може да се ръкопляска !
Седем души, включително дете, загинаха, след като руски сили стреляха по евакуационен конвой, опитващ се да извози цивилни граждани от украинското село Перемоха, съобщи Държавната служба за специални съобщения и защита на информацията на Украйна, цитирана от NBC, а по-късно и от АФП. Според съобщението на Агенцията конвоят от жени и деца е пътувал към село Гостролучча по договорен хуманитарен коридор и специален "зелен" маршрут, когато руските сили са започнали да стрелят по тях. "Резултатът от този брутален акт - седем загинали. Едно от тях е дете. Точният брой на ранените към момента не е известен", пише Службата. „След разстрела руснаците са принудили останалите жени и деца от колоната да се върнат в с. Перемоха и да не напускат селото"
И какво като има електронно здравно досие като няма никаква грижа от медицинските лица там за децата с хронични заболявания. Да знаят за деца с какви диагнози не полагат грижа. А родителите да висят да мерят кръвна захар и да поставят инсулин