„Проектът за покупката на 400 нови линейки и оборудването на спешните центрове със 163 млн. лв. стартира след месеци забавяне. За да не се изгубят парите по ОП „Региони в растеж”, експертите спешно актуализираха проекта и графика, за да може да се обяви процедурата”, четем днес в „24 часа”.
„С парите трябва да се направи основен ремонт и да се купи ново оборудване на 27 центъра за спешна медицинска помощ във всяка от областите в страната и техните филиали. Това предвиждат инвестициите по процедурата за модернизация на спешната помощ, съобщиха от регионалното министерство. Те вече са готови с проекта на насоки за модернизацията. Документи могат да се подават до края на март 2018 г.”, допълва вестникът и продължава: „Новите линейки ще имат възможност за телемедицина - да се правят консултации със специалисти, които по същото време лекуват в болници.
Предвиден е и ремонт на помещенията, в които се приемат и обработват повикванията за спешна медицинска помощ от тел. 112. В залите ще се създадат и условия за практическо обучение на екипите.”
Изданието пише още, че според очакванията на експертите чрез подобряване на достъпа до спешна помощ, диагностиката, лечението и наблюдението на пациентите до 24 часа ще се намали броят на хоспитализациите.
„Труд” разговаря с председателката на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова за мораториума за плащане на нови молекули. „Забраната за плащане на нови медикаменти е временна мярка. И следващата година ще се плащат всички досегашни терапии. Ще се даде възможност с промяната да се плаща за генерични и биоподобни продукти, които навлизат в позитивна листа, но временно се ограничава плащането на скъпите терапии, които все още не са в лекарствена употреба. Тази мярка касае няколко медикамента, те не са първа линия на терапия и в този смисъл смятам, че нито един български пациент няма да остане без осигурено лечение чрез НЗОК”, казва д-р Дариткова пред изданието.
Тя коментира новите лекарства, които няма да се плащат идната година, така: „Тези медикаменти тепърва навлизат в позитивна листа. Те са преминали оценка от комисията по здравни технологии, преценено е тяхното бюджетно въздействие, но не всички от тях са без аналог. В следващата година смятам, че достъпът до медикаментозна терапия ще е гарантиран, защото средствата, които НЗОК ще плаща за лекарства за домашно лечение и за лечение на онкологичните заболявания, са 1 млрд. лв.”
Председателката на здравната комисия същевременно изразява надежда за развиване на прогенерична политика, която гарантира достъп до лечение.
„Монитор” пък се спира на проведената вчера кръгла маса по проблемите на демографията. „С 50 000 души се топи всяка година страната ни, а 181 населени места са вече напълно обезлюдени. 48% от напусналите България наши съграждани са на възраст между 20 и 39 години. Всичко това води до застаряване на населението ни, до намаляване на работната ръка в следващите години и до спад в темповете на икономически растеж. Това стана ясно от доклада на д-р Христина Христова, която е съветник по социалната политика на вицепремиера Валери Симеонов в рамките на кръгла маса „Подобряване на демографското състояние на Република България”, проведена в Пловдив”, пише ежедневникът, като уточнява, че според експертни становища след 20 години една четвърт от хората на пазара на труда у нас ще са над 65-годишна възраст, а до 2050 година работната ръка ще намалее с 40%
„Увеличават се и семействата, които търсят клиники за инвитро за да успеят да се сдобият с рожби, но в същото време българката все по-често отлага напред в годините първото си раждане. Така ако допреди 20-ина години жената у нас е раждала първото си дете на около 24-годишна възраст, то вече все повече жени стават за първи път майки след 30-годишната си възраст”, отчита още изданието и допълва: „Най-високият процент застаряващо население с ръст на коефициента за смъртност е в областите Видин, Монтана и Враца, а най-нисък е в София, Благоевград и Кърджали.”
И точно когато населението ще е застаряло и болно ,точно тогава .....няма да имат лекари .....ха-ха-ха.....национална олигофрения тежка и нелечима степен