Петък, 27 Декември 2024
14
март
1
 

Във вестниците: Поредна закъсала болница, тормоз над лекари и учители, пролетни алергии

Сряда, 14 Март 2018 | 09:24:01
1

„Втората по големина болница в Пловдив е поставена на изкуствено дишане. 17 000 000 лева задължения тегнат върху бившата окръжна болница, сега УМБАЛ „Пловдив”. 7 милиона от тях са просрочени, съобщиха от болницата”. Това пише дн

„Втората по големина болница в Пловдив е поставена на изкуствено дишане. 17 000 000 лева задължения тегнат върху бившата окръжна болница, сега УМБАЛ „Пловдив”. 7 милиона от тях са просрочени, съобщиха от болницата”. Това пише днес „24 часа”, като допълва, че по думите на медици доставчици непрекъснато налагали запори върху сметките и си прибирали парите направо от здравната каса, а болницата оставала без приходи.

„Заплатите на персонала се изплащат, но са два пъти по-ниски в сравнение с последните няколко години. По тази причина са напуснали ортопеди, хирурзи и специалисти по вътрешни болести, които са си намерили работа в частни здравни заведения”, пише още изданието и припомня: „За спасяването на УМБАЛ „Пловдив” спешно на пожар бе изпратен д-р Аргир Аргиров. От три седмици насам той е прокурист. Бил е директор на същата болница, но след смяната му тя тръгнала надолу, когато неин шеф бил доц. Георги Йорданов, сега депутат от БСП.

Възложено му е да направи проверка на състоянието на болницата и да изготви оздравителен план”.

Той обяснил, че все още не е готов с констатациите и предложенията за изваждане на УМБАЛ „Пловдив” от батака.

„Телеграф” пък се спира на тъжна статистика. „Около 65 на сто от учителите са жертви на тормоз от началниците си. Данните са на Синдиката на българските учители. Лекарите са на второ място по натиск, като потърпевшите са 60%, а на трето място са шивачите - около 40 на сто от специалистите в тази област са дискриминирани.

В първите две графи атакуваните са учители и лекари, които обаче са наказвани не само от родители и пациенти. Огромно е количеството на мами и татковци, които имат интерес да задържат децата си в училище.

Учителите се оказват най-често в графата "Онкоболни", като се има предвид, че те боледуват от често срещани заболявания. Значителна част от заболелите учители са с левкемия или с психични разстройства”, пише изданието.

„Труд” фокусира вниманието си върху пролетните заболявания. „След грипа и есенно-зимните вирусни инфекции идва ред на алергиите, които при много хора се отключват именно през пролетта. Всеки трети българин страда от някаква форма на алергия като честотата на този проблем се увеличава всяка година”, четем във вестника.

„През последните две десетилетия специалисти от всички държави, особено от индустриално развитите, отчитат, че все повече деца и възрастни развиват алергия. Очакванията са след 10-15 години 50% от населението да страда от този проблем, обясни пред „Труд” алергологът д-р Симеон Узунов от Клиниката по клинична алергология в Александровска болница.

По думите му през пролетта алергиите най-често са към полени. Те започват още от средата и края на февруари до април, с цъфтежа на дърветата, дървесни полени - бреза, следвани от цъфтеж на треви, тревни полени - от май до юли.

„Най-често срещаните алергии са алергичен ринит, алергичен конюнктивит, често протичащ като риноконюнктивит (със симптоми от очите и носа) и изключително важно - бронхиалната астма”, посочи д-р Узунов”, допълва публикацията.

„По думите на д-р Узунов най-важното от алергологична гледна точка лечение е специфичната имунотерапия при доказана свръхчувствителност към определен алерген. Тя дава и най-голям процент подобрение на състоянието на пациентите, като е необходимо голямо сътрудничество от страна и на пациента, и на алерголога в постигането на крайния резултат, поради продължителното с години (до 5) лечение”, пише още ежедневникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
1VwZ

БЛС-Въоръжено Крило 14.03.2018 16:42:41

ЗА учителите не знам, но за лекарите ежедневния тормоз е от кашата на комунистическата здравна система и ежедневните тъпотии бълвани от болшевиките във властта. Българският лекар е заливан от командно-бюрократичен произвол , бумащина и липса на каквато и да е перспектива за нормален труд като в европейска страна. Освен това непрекъснато е сочен за виновен за дефектната система и жалкото финансиране на сектора ,без да е виновен, че мръсните мутромилиционери искат да поевтинят системата до под санитарния минимум и ако може да се работи съвсем без пари.


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...