Петък, 27 Декември 2024
16
февр
 

Във вестниците: Пакетът дейности, покриван от касата, столично здравеопазване, хомеопатия

Петък, 16 Февруари 2018 | 09:07:34


„Болниците са длъжни да осигуряват комплексно лечение на онкоболните, гласи проектонаредбата на здравното министерство за пакета лечение, плащан от здравната каса. Това означава, че болницата трябва да предостави на пациента целия комплекс от дей

„Болниците са длъжни да осигуряват комплексно лечение на онкоболните, гласи проектонаредбата на здравното министерство за пакета лечение, плащан от здравната каса. Това означава, че болницата трябва да предостави на пациента целия комплекс от дейности при терапията на ракови заболявания - от диагнозата, през лечението с химио- или лъчетерапия, диспансеризацията до палиативните грижи. Изключение прави само хирургията, която може да се отчита отделно, т.е. не е нужно там, където е направена операцията, на пациента да се осигури и останалата част от лечението.“ Това пише днес „Сега“, като анонсира проектонаредбата за пакета дейности, покриван от касата.

„Подобен текст съществуваше и в предишните варианти на наредбата за пакета на касата и от 2016 г. болниците трябва да осигуряват комплексно лечение. Масово обаче те се занимават основно с химио- или лъчетарапия и в много по-малка степен осигуряват диспансерно наблюдение и палиативни грижи. Данните за 2017 г. са показателни - от общо 40 болници и диспансери, работещи в областта на онкологията, едва 11 са осигурили комплексна грижа. Всички до една са предлагали химиотерапия, но едва 16 са приели пациенти за палиативни грижи. Пациентите на химиотерапия у нас са били 31 878, броят на диспансерните прегледи, които са извършени на хора с онкологични заболявания в страната, са едва 11 005, а пациентите, получили палиативни грижи, са били 2181“, допълва изданието, като уточнява, че комплексно лечение се предвижда и за някои кожно-венерически и ревматологични заболявания, за редки болести и муковисцидоза.

„Труд“ се спира на столичното здравеопазване. „Столичната община всяка година отделя по 9-10 млн. лв. от своя бюджет за дофинансиране на здравни услуги в общинските болници, които не се покриват от НЗОК. Това заяви зам.-кметът на София Дончо Барбалов. „Болниците не могат да връщат здравно неосигурени пациенти, нямат право да отказват лечение на спешни случаи, а разходите за доставчици, персонал, електричество и отопление трябва да се плащат“, напомни зам.-кметът. По думите му, общината непрекъснато работи за укрепване на общинските лечебни заведения. Той уточни, че са определени мерки за укрепване на тези здравни институции, които нямат алтернатива в съответния район и съществуването им е абсолютно необходимо за гражданите“, четем във вестника.

„За последните 2 години с решения на Столичния общински съвет са осигурени близо 3 млн. лв. за ремонти и ново медицинско оборудване на общинските лечебни заведения. Отпуснати бяха заеми в размер на над 1,3 млн. лв. за укрепване на медицинските и диагностично-консултативните центрове в районите, където има нужда от общинско здравно заведение. Бяха отпуснати заеми за плащане на сметки за парно, ток и медицинска апаратура“, обясни пред „Фокус“ Барбалов. По думите му, в момента се подготвя програма за приоритетните инвестиции в общинското здравеопазване през следващите две години“, допълва публикацията.

„Монитор“ отразява искането на група учени да не се преподава хомеопатия в нашите университети. „Хомеопатията да не се преподава в медицинските университети, призоваха академици от Българската академия на науките. Това е лъженаука, досега няма никакви сериозни научни доказателства, че тя има някаква теоретична основа, която да е свързана със съвременните знания, заяви академик Богдан Петрунов, водещ специалист в областта на имунологията и алергологията“, пише всекидневникът.

„Тази наша акция на БАН е наше морално и професионално задължение да покажем на обществото, да го информираме, каза още академик Петрунов. Ученият посочи, че в последните 15 години водещите здравни институти в редица големи държави като Австралия, САЩ и Русия са излезли със становища, че съвременните представи за хомеопатия напълно не съответстват с постиженията на науката в областта на химия, физика, медицина и биофизика“, допълва вестникът.

По същата тема в „Телеграф“ четем: „Над 2500 български лекари имат допълнителна квалификация по хомеопатия. Това изтъкна в отговор на нападките на Българската академия на науките д-р Петко Загорчев - председател на медицинската хомеопатична организация и на етичната комисия на лекарския съюз. Д-р Загорчев изпрати отворено писмо, в което заявява, че безпрецедентната атака срещу хомеопатията е абсолютно неприемлива и погазва елементарни етични правила. Той изтъква, че миналата година е приет Европейски стандарт за лекари с допълнителна квалификация по хомеопатия и всички обвинения, че този метод е лъженаучен, са крайна обида към специалистите. По думите на д-р Загорчев дискусията, дирижирана от физици и химици, хора без нужната медицинска квалификация, е подвеждаща за академичната медицинска общност“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
GUL3


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...