Вторник, 11 Февруари 2025
11
февр
2
 

Доц. Кирилов:

Всяка промяна в надбавките на лекарствата ще се отрази пряко на плащанията от НЗОК и пациента

Планиран внос на Concerta е извършен в началото на месеца, информира министърът

Вторник, 11 Февруари 2025 | 08:52:25
2

„Надбавките за търговец на едро и търговец на дребно се начисляват върху цената на производител, т.е. при по-висока цена на производител, стойността на надбавката е по-висока. Следва да се отчете фактът, че всяка една промяна в размера на надбавк

„Надбавките за търговец на едро и търговец на дребно се начисляват върху цената на производител, т.е. при по-висока цена на производител, стойността на надбавката е по-висока. Следва да се отчете фактът, че всяка една промяна в размера на надбавките ще има пряко въздействие върху публичния разход на НЗОК и върху плащанията от пациента“. Това казва здравният министър доц. Силви Кирилов в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Божидар Божанов относно актуализиране на надбавките на търговците с лекарствени продукти във връзка с промените в икономическата ситуация.

Министърът уточнява, че в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти са регламентирани правилата за образуване на цената на лекарства, включени в ПЛС и заплащани с публични средства и пределната цена на медикамент, отпускан по лекарско предписание, който не е включен в ПЛС. Цената се изчислява като сбор от цена на производител, надбавки за търговец на едро и дребно и данък върху добавената стойност.

В Наредбата е определен размерът на надбавките за търговец на едро и за търговец на дребно, които се добавят към цената на производител.

„Определените размери в % се изчисляват от цената на производител. Приложена е регресивна скала на надбавките от три групи, в зависимост от цената на производител, като в последната група е предвиден и таван на надбавката за търговец на едро и търговец на дребно. Конкретният размер на надбавките е обвързан с факта, че България е една от страните членки с най-нисък БВП на глава от населението, с оглед на което същите са съобразени с покупателната възможност на потребителя. Взето е под внимание и запазване интереса на търговците на едро и дребно с лекарствени продукти,  които имат възможност за договаряне на допълнителни отстъпки с производителя или притежателя на разрешението за употреба“, казва министърът.

„Държавно регулираните цени на лекарствените продукти с режим на отпускане по лекарско предписание са пределни. Това означава, че държавата регулира по елементи пределните цени на търговец на едро и на търговец на дребно, които не могат да бъдат превишавани при продажбата им. В търговския оборот във веригата на доставки на лекарствени продукти е възможно и се прилагат различни търговски договорености, включително отстъпки (за обем, във връзка с намаляващ остатъчен срок на годност и др.), които са основен фактор при формирането на приходите, респективно при реализирането на търговска печалба“, казва още доц. Кирилов.

Министърът уточнява, че актуализирането на цените, свързано с променящата се икономическа обстановка, е в пряка зависимост от волята на притежателя на разрешението за употреба. „В тази връзка в хода на прилагане на действащата ценова регулация са наблюдавани редица случаи, при които не е заявявана актуализация на цените, независимо от съществуващата нормативна възможност. Обвързването на цените на лекарствените продукти с инфлационния индекс, респективно с промяна на цените в референтните държави съществува като нормативна  възможност,  чиято реализация  зависи  от волята на притежателя  на разрешението за употреба, а не от тази на търговците на едро и дребно. Притежателят на разрешението за употреба е фигурата, която определя маркетинговата стратегия и организира разпространението на лекарствените продукти, в чиято основа е и ценовата политика за европейския пазар. В този смисъл се наблюдава и разлика между държавно регулираната цена и пазарната цена, която отразява реалните икономически процеси“, отбелязва доц. Кирилов.

Въпрос във връзка с наличието на конкретен медикамент пък задава Елисавета Белобрадова от ПП-ДБ – относно системната липса в аптечната мрежа на медикамента Concerta за Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност. В отговора си министърът заявява, че по данни на ИАЛ от притежателя на разрешение за употреба са извършени доставки на лекарството към търговец на едро през месеците март, юли и септември 2024 г. Очаква се планирана доставка на Concerta 18 mg в началото на февруари 2025 г. и август 2025 г., уточнява още той.

Освен това МЗ и ИАЛ съдействат на притежателя на разрешението за употреба да осъществи внос на медикамента по изключение в опаковки и листовки, върху които информацията не е предоставена на български език, става ясно от думите му. „По този начин временно ще се обезпечи необходимата терапия на пациентите до възстановяване на ритмичните доставки в страната“, смята министър Кирилов.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
2u8t

Гост 11.02.2025 10:05:07

Кочинката българия е с най-високото ДДС на лекарства та в ЕС и голяма част от Света. На всеки 10 лева дадени от вас за лекарства дарявате 2 лева на шиб@ната политическа класа комуянги,популисти и фалшиви десни партии за тяхната софра. Отвратителна държава и управление. И ви викат да се гордеете, че сте българи

Гост 11.02.2025 09:24:27

Божанов, големия разбирач. Само здравето остана да оправи


Всичко за коронавируса
Още новини
Стартира обществено обсъждане на ново фармакотерапевтично ръководство по медицинска онкология
11.02.2025 17:22:27

Стартира обществено обсъждане на ново фармакотерапевтично ръководство по медицинска онкология

Нови медикаменти и осъвременени терапевтични схеми са включени в актуализираното фармакотерапевти ...

Здравната комисия на СОС ще обсъжда трудовите договори на сестрите в детските ясли
11.02.2025 16:45:54

Здравната комисия на СОС ще обсъжда трудовите договори на сестрите в детските ясли

Проблемите с трудовите правоотношения на медицинските сестри в яслените групи на детските градини ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...