Петък, 27 Декември 2024
30
авг
 

Проф. Тодор Кантарджиев:

Вече няма морбили в България

Сряда, 30 Август 2017 | 11:24:04


„Вече в България няма морбили“, съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред БНТ. „Това е много голям успех на нашето здравеопазване, защото огнища на морбили има в Румъния, Герма

„Вече в България няма морбили“, съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред БНТ. „Това е много голям успех на нашето здравеопазване, защото огнища на морбили има в Румъния, Германия и Италия. Имахме 160 случая, а вече четвърта седмица няма нито един“, допълни той. 

По думите на проф. Кантарджиев, по отношение на вирусните и бактериални инфекции лятото е минало спокойно. Тази година са нашумели особено коксаки вирусите, в началото на август 888 руски туристи са се оплакали и при тях е доказано, че са болни точно от тази инфекция. „В нашата страна нямахме много прояви на вирусни инфекции през лятото. Коксаки вирусните инфекции са нещо обикновено за летния сезон. Това е една разновидност на ентеровирусите. Коксаки вирусът причинява висока температура два-три дена, болки в мускулите и ставите. Обикновено при деца и млади хора – обрив по дланите на ръцете, ходилата и в устата. Характерно за този вирус, за разлика от другите ентеровируси е, че не засяга толкова нервната система, колкото сърцето. Само че на 300-400 болни един може да получи възпаление на сърдечния мускул“, обясни проф. Кантарджиев.

Всяка година има отделни взривове. Летните вируси причиняват температура, главоболие, болки по мускулите два-три дена. „Коксаки в момента няма. Изследваме няколкостотин съмнения главно от кардиологичните клиники при хора, които са развили възпаления на сърдечния мускул или перикардит“, допълни той.

По думите му ентеровирусните инфекции не причиняват разстройство, но има болка в гърлото, защото ентеровирусът влиза в организма чрез сливиците и се размножава в храносмилателната система и тези вирусни инфекции няма нужда да се лекуват с антибиотик. „Антибиотик се предписва, когато дете го боли гърло и се докаже, че това е стрептококова инфекция или кашля повече от 10 дни, тежко, с кръвоизлив в носа или повръщане. Всяко разстройство през лятото в 80% от случаите показва бактериална инфекция, 20% - паразитна инфекция и по-малко от 5-6%  - вирусна“, каза още проф. Кантарджиев.

Той допълни, че е добре хората да се ваксинират срещу грип и тази година. „Ваксината няма да ги предпази от разболяване, но ще помогне болестта да се преодолее по-леко“, поясни проф. Кантарджиев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Mb1Z


Всичко за коронавируса
Още новини
Пламен Пенчев: Най-важното е да не забравяме откъде сме започнали и да бъдем благодарни на хората, които са ни подали ръка
27.12.2024 17:21:03 Невена Попова

Пламен Пенчев: Най-важното е да не забравяме откъде сме започнали и да бъдем благодарни на хората, които са ни подали ръка

Пламен Пенчев е студент по медицина - пети курс, в Медицинския университет в Пловдив. Още от ...

Сложна операция извършиха съдовите хирурзи на ВМА
27.12.2024 16:59:38

Сложна операция извършиха съдовите хирурзи на ВМА

Клиниката по съдова хирургия на Военномедицинска академия (ВМА), ръководена от проф. Кузман Гиров ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...