Проблемите на хората с увреждания у нас продължават да се задълбочават и са в различни аспекти на техния живот, но най-големите трудности, пред които са изправени те е системата за освидетелстване и преосвидетелстване в ТЕЛК и НЕЛК. За това алармираха на пресконференция от няколко организации на и за хора с увреждания. Срещата с медиите бе повод предстоящия Международен ден на хората с увреждания, който се отбелязва утре, 3 декември.
Да бъде осигурен достъп на лекарите от ТЕЛК и НЕЛК до НЗИС, да бъде дадена възможност за преразпределение на медицинските досиета при липса на определен специалист в първоначално посочената комисия към друга комисия, в която има такъв, при разпределението на случаен принцип досиетата да се разпределят към по-ненатоварени комисии, за да се избегне натрупването на много досиета в едни и същи комисии, всички специалисти, които работят в ТЕЛК да преминат на обучение, защото има случаи, в които отделните специалисти тълкуват един и същ текст от наредбата по различен начин – тези предложения представи Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия (АРДЕ) и зам.-председател на Националния съвет на хората с увреждания към Министерски съвет.
Тя обясни, че в момента поради липса на специалисти много освидетелствани пациенти получават 0% увреждане, ако в комисията не е включен специалист по тяхното заболяване. Също така Събева даде примери за парадоксални ситуации, в които акушер-гинеколог дава заключение за неврологично заболяване. По думите й, затрудненията в ТЕЛК са довели до това, че много пациенти получават по-нисък процент нетрудоспособност, без това да отразява реалното им състояние.
На пресконференцията представители на различни организация на хора с увреждания обърнаха внимание, че няма положително развитие по отношение на трудовата заетост, образователната среда и осигуряването на медицински изделия.
Е, нали искате бърз ТЕЛК.