Петък, 27 Декември 2024
04
юни
1
 

Великобритания: Хора от етническите малцинства умират много по-често от COVID-19

Според ООН инфекцията е извадила на показ сериозни социални неравенства в много страни

Четвъртък, 04 Юни 2020 | 09:40:51
1

Починалите от COVID-19 във Великобритания хора от етнически малцинства са значително повече в сравнение с белите им сънародници – граждани на Великобритания, съообщи CNN, позовавайки се на резултати от проучване, проведено от правителствената аге

Починалите от COVID-19 във Великобритания хора от етнически малцинства са значително повече в сравнение с белите им сънародници – граждани на Великобритания, съообщи CNN, позовавайки се на резултати от проучване, проведено от правителствената агенция Public Health England (PHE).

Анализът на данните от него е показал, че бангладешците, живеещи на Острова, са изложени на два пъти по-висок риск от смърт от коронавирус в сравнение с белите британци. Установено било също, че хората от азиатски етноси като китайски, индийски, пакистански и други азиатски етноси, както и чернокожи от афроамерикански и карибскоамерикански произход имат между 10% и 50% по-висок риск от смърт от коронавирусна инфекция в сравнение с бялото население на Великобритания.

Данните сочат още, че на 100 000 души население се падат 486 диагностицирани чернокожи жени и 649 чернокожи мъже срещу 220 бели жени и 224 бели мъже.

Анализът е потвърдил още, че възрастта е най-сериозният рисков фактор за смърт от COVID-19, а мъжете са по-застрашени - за работещите мъже е два пъти по-вероятно да починат от болестта в сравнение с работещите жени.

Коментирайки резултатите от проучването министърът на здравеопазването на Обединеното кралство Мат Ханкок заяви: "Това, че е чернокож или етнически малцинство, е основен рисков фактор за COVID-19. Имаме още много работа, за да разберем основните причини на тези различия, връзките между различните рискови фактори и какво можем да направим, за да запълним съществуващата празнина“.

Анализът на PHE разглежда фактори като пол, възраст, лишения в ранното детство и географския регион за оцеляването на хората с потвърдена коронавирусна инфекция, но не отчита ефекта от професията, затлъстяването или съпътстващите заболявания, отбелязва CNN. Въпреки това, пише CNN, анализатори изтъкват значението на такива рискове като рождено място в страна с ограничен достъп до квалифицирана медицинска помощ, живот в многолюдни семейства в тесни пространства, при лоши хигиенни условия, обща бедност, недохранване и глад.

CNN припомня още, че данните от проучването стават публично достояние ден след като върховният комисар на ООН за правата на човека Мишел Башелет предупреди, че COVID-19 е извадил на показ сериозни социални неравенства и е извел на преден план голямото непропорционално въздействие върху расовите и етническите малцинства, включително хората от африкански произход.

"Данните говорят за пагубно въздействие от COVID-19 върху хората от африкански произход, както и върху етническите малцинства в някои страни, включително Бразилия, Франция, Обединеното кралство и САЩ", каза Мишел Башелет.

"Очакваме на много други места да се наблюдават подобни модели, но не можем да кажем къде ще се случи това със сигурност, като се има предвид, че данни по раса и етническа принадлежност просто не се събират или не се съобщават", добави тя.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
uPbz

crocodile 05.06.2020 17:05:32

До Уважаеми другар Плочев, бивш партиен член: Според шефа на МИ-6, вируса Covid-19 е изпуснат по невнимание ор лабораторията в Ухан. Има го официално това в британската преса! Разбираемо е хора като вас да оправдават старата система на Семашко, но да подкрепяте тези в стил ала кой уби Скрипал е срамно за един лекар, пък бил той и другар!


Всичко за коронавируса
Още новини
Повдигат обвинение на мъжа, нападнал шофьор на линейка в Камено
27.12.2024 09:41:54

Повдигат обвинение на мъжа, нападнал шофьор на линейка в Камено

Предстои да бъде повдигнато обвинение на 41-годишния мъж от Камено, който  ...

Надзорът разглежда Механизма за лекарствата за последно тази година
27.12.2024 08:53:56

Надзорът разглежда Механизма за лекарствата за последно тази година

Окончателно приемане на промени в Механизма, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...