Близо два часа отне на бюджетната комисия в парламента разглеждането на Закона за бюджета на НЗОК за 2023 г. на второ четене.
Дискусия предизвикаха основно две точки: предложения за промяна в разпределението на средствата, както и такива за промяна в предложения механизъм за плащане на онколекарства от страна на Касата.
Очаквано, идеята на БСП за безплатни лекарства за децата не намери място в окончателно приетия вариант на бюджета. Според предложението на депутатите от лявата формация, за целта 120 млн. лв. от средствата за болнична помощ трябваше да се прехвърлят в отделен ред, предназначен за лекарства за домашно лечение на деца до 14-годишна възраст.
Изпълняващата длъжността управител на Здравната каса д-р Йорданка Пенкова обаче посочи, че ако тези текстове се прецизират и се посочи лекарствата за какви заболявания (хронични и остри) за кои групи от хора да се реимбурсират 100% от фонда, това би могло да залегне в следващия бюджет на НЗОК.
Депутатите обаче се съгласиха с предложението на проф. Андрей Чорбанов от ИТН към средствата за СИМП да бъдат добавени 6,66 млн. лв. за диагностика и оценка на невроразвитийни разстройства, които досега не са заплащани от фонда.
„Има голяма нужда от детски психолози и психотерапевти. С оглед и по-добрия скрининг и по-доброто улавяне на деца с разстройства в поведението това трябва да се подкрепи“, посочи зам.-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски, който присъства на заседанието на бюджетната комисия.
Подкрепено бе и предложението за увеличаване на средствата за диетични храни с 4 млн. лв., като те ще се вземат от перото за лечение зад граница. Във връзка с темата доц. Околийски подчерта, че проблемът с диетичните храни стои от много години и има нужда от разширяване на обхвата на групите, които имат достъп до тях.
„От години има желание да се разшири този сегмент“, отбеляза и д-р Пенкова, като уточни, че предстои да се допълни списъкът с диагнози, за които Касата заплаща медицинските храни.
Дълга дискусия бе проведена и във връзка с механизма, по който НЗОК заплаща онколекарствата на лечебните заведения. По тази тема обаче депутатите се обърнаха за помощ към колегите си от здравната комисия, като признаха, че им липсва компетентност извън финансовата за вникване в проблема. В резултат на заседанието бяха поканени проф. Костадин Ангелов и доц. Васил Пандов, всеки от които бе направил предложение за промяна на първоначалния текст, предложен от Касата.
Става въпрос за текст, според който при заплащането на онколекарства в болниците НЗОК трябва да взима за референтна най-ниската цена от всички тръжни процедури в лечебните заведения, постигната за даден медикамент през предходния месец. Текстът е предложен с цел да компенсира липсата на централизирани търгове в МЗ, спрямо които общественият здравен фонд реферираше цените на онколекарствата. Такива търгове се провеждаха до миналата година, но тази година подобни няма.
Макар и проф. Ангелов, и доц. Пандов да посочиха, че безспорно е необходим механизъм, който да регулира огромните разлики в цените, заплащани от болниците за един и същ медикамент, те отбелязаха, че този текст е излишно рестриктивен и ще удари по изрядни лечебни заведения, които обаче не могат да закупят големи обеми медикаменти и така да намалят договорната цена.
Предложението на доц. Пандов бе за референтна да се взема средната цена от търговете от последните шест месеца, като по време на заседанието Венко Сабрутев предложи редакция на този текст, така че за референтна да се взема средната цена от петте най-ниски, предложени в търговете от последните три месеца.
Предложеният от проф. Ангелов текст пък включваше средна цена между най-ниската от търговете една година назад и тази, на която медикаментът е доставен на болниците.
Въпреки обясненията на двамата депутати от здравната комисия и въпреки декларираната от някои депутати в комисията готовност да подкрепят тези предложения, те в крайна сметка бяха отхвърлени, като одобрение получи първоначалното предложение на Касата.
„Текстът, който остана в момента, е най-лошият възможен текст“, констатира след гласуването проф. Костадин Ангелов. Депутатите от бюджетната комисия обаче отново признаха, че тази тема не от техните компетенции и призоваха колегите си от здравната комисия да се съберат на заседание и да изработят единен текст, който да предложат при разглеждането на бюджета на НЗОК в пленарна зала.
Като чета какви простаци има сред тях по_долу разбирам недоверието...е все пак познаваме и доблестни медици!
В чужбина заработват вече доста по_малко от доста тукашни ОПЛ та ! Стига сте мрънкали! Да вземе НЗОК да публикува заработките Ви,за да знаят пациентите за какво им отиват парите!
Кретена по-долу да знае, че скапаната за него НЗОК направи доста ОПЛта милионери!
да, като майка ти на Плас Пигал и тя с червените обувки станА милионерка.. А защо не остват тук лекари ,а заминават бе уйчо? Не може да отговориш с едвам изкараното основно образованив ,нали уйчовото мургаво? Поне логика да беше учил в гимназията,, ама не -само чекии и приказките чути от партийния секретар в блока.
Политически мутри лобисти на фарма доставчици и доставчици на храни , вместо актуализация на потребителската такса (за да има ограничаване на ненормалното консуматорство) и ОСТОЙНОСТЯВАНЕ НА ЛЕКАРСКМИЯ ТРУД. Скъпо ще ви струва това господа другари. Още 3-4 години след това със прекратяване на договорите с НЗОК и намаляване на лекарските практики ви очаква апокалипсис и закриване на фалшивата ви ЗОС кой платил 30 евро здравна осигуровка ,кой не платил. Само 15-20 % не подписали договори с НЗОК и ще ви е жална майката с практики принудени да обслужвяат по 5000-7000 души. Ще минете на преглед тогава на куково лято
Докога мила хора ще търпим турска отсъдена с влязла в сила присъда да управлява нашите пари дели романа да си лапа а българите да умират
Онкоболните растат ежедневно, няма скрининговите програми, което значи, че ще продължават да растат и на фона на това ще има рестрикция на онколекарства. Това е ГЕНОЦИД
А докога НЗОК ще е без управител?