!
Неделя, 03 Ноември 2024
02
дек
 

Българската клинична и университетска неврология навърши 95 години

Събота, 02 Декември 2017 | 11:56:11


Българската клинична и университетска неврология навършва 95 години, съобщават от УМБАЛ „Александровска“. Юбилейното тържество се състоя на 30 ноември, в Гранд Хотел София, в присъствието на повече от 100 водещи невролози, представи

Българската клинична и университетска неврология навършва 95 години, съобщават от УМБАЛ „Александровска“.

Юбилейното тържество се състоя на 30 ноември, в Гранд Хотел София, в присъствието на повече от 100 водещи невролози, представители на различни институции, неправителствени организации и гости от цялата страна.

Двамата ръководители: проф. Ивайло Търнев /шеф на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ „Александровска”/ и чл.- кор. проф. Лъчезар Трайков /ръководител на Катедрата по неврология към Медицински факултет на Медицински университет, София/ изнесоха обзорни доклади, свързани с историята, традициите, приоритетите и постиженията в развитието на неврологичната школа у нас. Те подчертаха, че в миналото неврологичната наука и практика са почивали главно върху задълбоченото неврологично изследване и клинико-патоморфологичните корелации, в резултат на което лечебните домогвания са били твърде ограничени. В съвременната неврология е постигнат значителен прогрес след въвеждането на невроизобразяващите методи, на генетичните и невропсихологичните изследвания и на останалите епохални постижения в областта на невронауките. Благодарение на тях, днес неврологията в България се развива в пълен унисон със световните тенденции и отговаря адекватно на високите международни стандарти на лечение.

„Имаме изключително способни млади докторанти и отдаваме голямо значение на тяхната подготовка, инвестираме в тях, защото те са бъдещето ни, заяви проф. Трайков. Само за последните 5 години нашите невролози имат близо 800 публикации в най-реномираните световни научни издания и близо 5000 цитирания, което говори много за качеството на научната ни работа. Днес българските невролози развиват успешно всички научни клонове и направления в тази голяма и необятна област на медицината, а още един атестат за приноса им в развитието на българската наука като цяло е фактът, че с тяхното активно участие са създадени и други големи национални институции – Групата за изучаване на мозъка и по-късно Института за изследване на мозъка към БАН, както и първата у нас Лаборатория по невропсихология”.

„Днес работим в най-модерните научни направления – невромускулни заболявания, дементология и ранни когнитивни нарушения при пациенти със социалнозначими заболявания като хипертония и диабет, мозъчно-съдова болест, епилепсия, неврогенетика и епидемиология на най-разпространените неврологични заболявания, редки заболявания в неврологията, невроофталмология и невроофталмогенетика, и много други. Към университетската Неврологична клиника в „Александровска“ е създаден и Експертен център по наследствени неврологични и метаболитни заболявания у нас, който е член на две европейски референтни мрежи. Повече от 500 научни публикации по значими теми имат през последните години невролозите от „Александровска“ и всички те са поместени в световни издания с най-висок импакт фактор", изтъкна приноса на колегите си проф. Ивайло Търнев.

В приветствието си, изпълнителният директор на „Александровска“ доц. Костадин Ангелов изказа своята благодарност и респект от работата на проф. Търнев, проф. Трайков и техните екипи, и каза, че е горд, че в годините като цяло Клиниката по нервни болести на УМБАЛ “Александровска”, която е едно с Катедрата по неврология, се развива динамично и има толкова висока научна активност, че може да се сравни с цял научен институт. Той изтъкна, че „благодарение на всеотдайността, високия професионализъм и научни търсения, проф. Трайков и проф. Търнев успяха да изградят силни специализирани екипи с респектиращ научен потенциал и международен авторитет в двете основни научни направления: клинична неврогенетика и офталмогенетика и дементология и когнитивни нарушения при различни неврологични заболявания, и да издигнат нивото на невронауките у нас на европейско и световно равнище; описаха тринадесет нови наследствени заболявания за първи път в света; създадоха българска школа по клинична неврогенетика с участието на млади изследователи; в областта на редките болести разработиха и осъществиха селективни скринингови програми сред високо-рискови семейства и общности с цел ранна диагностика и ранно започване на лечение; създадоха първия Експертен център по наследствени неврологични и метаболитни заболявания у нас; оглавиха някои от най-авторитетните международни научни институции, а с други установиха научно сътрудничество, изпълниха и продължават десетки научноизследователски проекти с многобройни публикации в най-престижните наши и чужди импактфакторни списания; неизброими са и наградите, включително за млади учени, с които са удостоени членове на екипа за заслуги към неврологията в България“.Доц.Ангелов изрази пълна увереност в потенциала на невролозите на „Александровска“, пожела им в близко време да направят научно  откритие, достойно за Нобелова награда и да продължат своя научен и професионален  растеж с обща мисъл и обединени усилия.

Поздравления бяха отправени от проф. В. Златков /ректор на МУ-София/, доц. Силви Кирилов /зам. декан на Медицински факултет при МУ-София/, д-р Бойко Пенков /зам. министър на здравеопазването/, проф. Вихра Миланова /ръководител на Клиниката по психиатрия в УМБАЛ „Александровска” и на Катедра по психиатрия към Медицински факултет на МУ-София/,  представители на неврологичните катедри от страната и други.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
TeZA


Всичко за коронавируса
Още новини
Млади лекари от Бургас: Вървим заедно към едни и същи каузи
03.11.2024 10:13:05 Невена Попова

Млади лекари от Бургас: Вървим заедно към едни и същи каузи

Д-р Стамен Пишев е кардиолог, възпитаник на МУ - Варна. Д-р Диян Господинов също е кардиолог, ...

Отиде си неврологът проф. Марин Даскалов
02.11.2024 11:09:39

Отиде си неврологът проф. Марин Даскалов

На 1 ноември ни напусна големият невролог и дългогодишен началник на Клиниката по неврология на У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...