По данни за 2020 г. България води класацията на държавите, членки на ЕС, които са регистрирали най-висок дял хора с увреждания, изложени на риск от бедност и социално изключване. Това сочи анализ на Европейската статистическа служба Евростат, разпространен по повод 3 декември – Международния ден на хората с увреждания.
От него става ясно, че България е на челно място с дял от 52,3% на тази група хора, следвана от Естония с 40,4%, Латвия с 39,3%, Литва с 38,7% и Хърватия - с 38,2%.
На обратния полюс, с най-нисък дял на хората с увреждания в риск е Словакия – там застрашените са едва 20,3%. Следват Дания с 21,8%, Финландия и Австрия – с по 22,3%, както и Чехия (23,4%).
Анализът отчита още, че през 2020 г. приблизително 29% от населението на ЕС на възраст 16 или повече години с увреждане (поради което е налице ограничение в дейността според установената класификация на уврежданията) е било изложено на риск от бедност или социално изключване, в сравнение с 19% от хората, при които не е било налице ограничение в дейността.
От Евростат отчитат още, че картината в общността е твърде разнообразна и диапазонът между отделните държави остава голям.
Поне в нещо водим. Това определено е един от успехите на ГЕРБ.
Ама то и хората без увреждания са в риск от бедност!!! Не може най-бедната държава в ЕС да няма и най-бедни инвалиди.