Петък, 27 Декември 2024
13
юли
2
 

Българин в борда на едно от най-влиятелните медицински списания в света

Понеделник, 13 Юли 2020 | 12:54:01
2

Д-р Александър Сираков от Референтния център по мозъчно-съдови заболявания в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ беше избран за член на Editorial Board на едно от най-влиятелните медицински списания в света (в областта на мозъчно-съдовите заболявания)

Д-р Александър Сираков от Референтния център по мозъчно-съдови заболявания в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ беше избран за член на Editorial Board на едно от най-влиятелните медицински списания в света (в областта на мозъчно-съдовите заболявания) – International Neuroradiology. Това съобщават от лечебното заведение.

Главен редактор на списанието е японският професор Masaki Komiyama. Всички останали членове на борда са световноизвестни професори и доценти. Сред тях са президентът на Световната федерация на интервенционалните невротерапевти (WFINT) и президентът на Европейската асоциация за неврорентгенология (ESNR) и вицепрезидентът на Европейската асоциация по минимално инвазивни невроендоваскуларни процедури (ESMINT).

28-годишният д-р Сираков е не просто първият българин, който успява да достигне толкова висока позиция в елитно медицинско списание, но и единственият член на управителното му тяло на такава възраст. Българският лекар отговаря за раздел „Аневризми и съдови малформации“. Това означава, че той има последната дума за публикациите на светила като проф. Ханс Хенкес и проф. Шарбел Монайе, които познаваме от съвместните им операции с доц. Станимир Сираков в София.

Д-р Сираков е и reviewer (човек, който дава оценка за статиите) в най-влиятелното списание в областта на неврорентгенологията – Americal Journal of Neuroradiology, което също е голям успех за България.

„Много се радвам, че нашият колега успя да се развие на толкова високо научно ниво и да има статии с по-висок импакт фактор от професорите и доцентите у нас. Това е голямо признание – за нашия център, който е водещ в страната в областта на медицинската практика, а вече е признат и от научната общност по света, и за българската наука като цяло“, казва доц. Станимир Сираков, началник на Центъра по мозъчно-съдови заболявания в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.

Въпреки възрастта си, д-р Александър Сираков вече е преминал през редица специализации, които са му помогнали да стигне до тук. Той е бил на двумесечна специализация в клиниката на едно от топ имената в областта на неврорентгенологията проф. Педро Лилик в Буенос Айрес. Още толкова е прекарал при проф. д-р Кирил Орлов в Новосибирск – едно от местата, където се лекуват най-много съдови малформации в света. Бил е на обмяна на опит и при проф. Ханс Хенкес, който е световният номер едно в областта на мозъчните аневризми.

В Центъра по мозъчно-съдови заболявания д-р Сираков идва още като студент в трети курс преди 7 години. Първоначално само наблюдава работата на доц. Сираков. Постепенно започва да поема част от задачите, а днес вече може да се справи сам с 80% от случаите, които се третират.

В центъра има още няколко млади специализанти, които вървят по стъпките на д-р Сираков. „Много скоро ние ще бъдем взаимнозаменяеми. Какво по-голямо удовлетворение за един ръководител“, коментира доц. Сираков, който неведнъж е споделял, че основната му цел е да изгради школа за лечение на мозъчно-съдови заболявания в България. Така пациентите няма да бъдат принудени да се лекуват в чужбина, а държавата ще спести много средства, които могат да бъдат насочени към развитие на млади таланти – като д-р Александър Сираков.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
WRLv

Проф. Димов 13.07.2020 22:36:58

Поздравления Колега. Още един пример, че въпреки проблемите в страната ни има достойни млади хора. Бъдете здрав.

Гост 13.07.2020 15:00:47

Големите имена на практическата медицина рядко имат време и желание за редакционна дейност. Познавам професорка с блестящи публикации и плачевни резултати. Не коментирам конкретния случай.


Всичко за коронавируса
Още новини
Надзорът на НЗОК прие изменение на Методиката за лекарствените продукти за 2024 г.
27.12.2024 16:15:29 Надежда Ненова

Надзорът на НЗОК прие изменение на Методиката за лекарствените продукти за 2024 г.

 Надзорният съвет на НЗОК прие изменението на Методиката и Механизма, гарантиращ предвидимос ...

Сдружение „Арт Будилник“ и ИАМН популяризират донорството с късометражен филм
27.12.2024 15:26:10

Сдружение „Арт Будилник“ и ИАМН популяризират донорството с късометражен филм

Изпълнителна Агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) и Сдружение „Арт Будилник&ldquo ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...