Бургаският комплексен онкологичен център (КОЦ) e със своя мисия – да издирва онкоболни, да ги информира, да ги лекува и обгрижва. Кампанията по превенция с изнесени безплатни прегледи в по-малките населени места вече дава и добри резултати, защото миналата година е първата, в която новорегистрираните онкоболни в региона бележат спад. Всеки уикенд медицински онколог ще преглежда и консултира хора, като такива прегледи ще се извършват дори по селата.
„Водещата причина за това българинът да не се преглежда е страхът”, посочи пред Нова телевизия д-р Иван Биволарски, медицински онколог и началник на отделение в КОЦ – Бургас.
Лекарите са категорични, че ранното диагностициране дава резултати. За миналата година Комплексният онкологичен център отбелязва 40% спад на смъртността в югоизточен регион, който обхваща област Бургас и регион Ямбол.
„От миналата година имаме леко снижение, което нас ни обнадеждава и дава увереност, че изпълняваме добре своята мисия. А тя е да правим профилактични прегледи и да лекуваме навреме хората”, обясни проф. д-р Христо Бозов, управител на Комплексния онкологичен център в Бургас.
В изнесените кабинети лекарите срещат хора, които са омаловажили симптоми и потиснали проблем. А статистиката със закъснелите за година е внушителна.
„220 пациентки с рак на млечната жена, разбира се има и мъже, които са в тази бройка. Имаме около 180-200 пациенти с рак на дебелото черво. Но когато става въпрос за едни 200 души, от които 150 са в метастатичен стадий, на нас това ни е голямата грижа”, казва д-р Биволарски.
Регистрираните онкоболни в бургаския комплексен онкологичен център са над 22 хиляди души. Всяка година новорегистрираните са близо 2300.
„За съжаление, ние сме на едно от челните места по онкологична заболяемост в нашата държава и затова ние чувстваме като наша мисия КОЦ да бъде този, който ще предупреждава хората, ще ги осведомява, но ще ги и лекува ефективно“, коментира проф. Бозов.
След Созопол, през април изнесените безплатни кабинети отиват в Приморско, а през май – в Поморие. Медиците планират да посетят и други места в 13-те общини на област Бургас, селата в Странджа, както и област Ямбол.
Само да попитам, в екипите има ли онкогинеколози и онкоууролози, оито при необходимост да чешат анатомичните подробности на преглежданите?
Като държавата не може да въведе скринингови програми, всеки ще прави каквото си иска.